ABD’nin el koyduğu üste hareketlilik

Dünya - Aralık 27, 2018 10:09 am A A

Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilirken kullanması beklenilen Irak’ın Erbil vilayetindeki Harir Hava Üssü’nde hareketli günler yaşanıyor.

Amerika Başkanı Trump’ın geride bıraktığımız hafta Suriye’den çekilme kararını duyurmasından sonra alandaki 2 bine yakın işgalci Amerikan askerinin ülkelerine nasıl dönecekleri gündeme gelmeye başladı.

Washington yönetiminin çekilme operasyonunda kullanması kuvvetle muhtemel güzergahlar arasında 2015’ten beri tamamiyle kontrolünde tuttuğu Harir Hava Üssü bulunuyor.

Bölgedeki ulusal kaynaklar, özellikle son bir hafta içersinde Harir’de yoğun bir hava etkinliğiliği görüldüğünü ve üs etrafında hazırlıklara başlandığını söyledi.

Harir Hava Üssü’nü bu ay içersinde değişik Aralıklarla görüntüleyen AA ekibi de son birkaç günde yoğun bir helikopter trafiği ile üs çevresinde değişik amaçlarla kullanılan konteynerlerin adedinin arttığını gözlemledi.

Görüntülerde Harir’de birden çok Chinook ve Sikorsky tarzı ABD helikopter trafiğinin yanı sıra araç etkinliği gözlemleniyor.

NEDEN HARİR?

Amerika’nın Irak’ta halihazırda aşağı yukarı 5 bin askeri bulunuyor. ABD, 2015’ten beri tamamiyle kontrolüne aldığı askeri üssün pistini önce genişletip daha sonra aktif bir şekilde kullanmaya başladı.

Harir, Peşmerge himayesinde bulunması ve Irak’ın başka bölgelerine göre DEAŞ tehdidinin bu alanda çok az olması sebebiyle Amerika için oldukça güvenilir bir üs olarak görülüyor.

Güvenli olmasının yanı sıra Suriye’nin kuzeyi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni birbirine bağlayan Peşhabur Sınır Kapısı’na 227 kilometre uzaklıkta yer alan Harir, ABD’nin Irak’ın kuzeyinde Suriye sınırına en yakın askeri üssü konumunda.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 50 kez okundu.

Dünya - 10:09 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.