ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ’NDE YAŞAMAK

Yeşim Udum - Ekim 23, 2018 2:31 pm A A


F16 kullanmanın hazzını tatmadım, bilmiyorum nasıl bir şey. Mutlaka çok güzel olmalı.Gökyüzü, sonsuzluk, adrenalin…Sonsuzluk hissi?Evet işte bunu çok iyi biliyorum ve her gün doya doya yaşıyorum. Nasıl mı? 🙂Atatürk Orman Çiftliği’nde çalışarak aslında çalışarak ve yaşayarak.Onu hissetmek.Atatürk’ü hissetmek.


Onun adı ile yaşayan bir kurumda kurumun tüm güzelliklerini hissetmek.Atatürk Orman Çiftliği’nde  yaşamanın en güzel yanı tabiatla, doğa ile başbaşa olmak.Canın çektiği zaman erik koparmak, bazen elma, dalından taptaze…O canım bitki örtüsü, alabildiğine, herşey ama aklına gelen herşey…


Öğle paydosu yemekhaneye giderken fabrika ortamında stress olur, koşuşturmaca…Burası ise masal dünyası gibi. Yemekhaneye seranın arasından koru içinden geçerken birden tak tak tak diye bir sesle irkilirsin. Başını kaldırıp baktığında; şok!Bir ağaçkakan. Evet yanlış duymadınız ağaçkakan. 🙂 Bir marangozun tüm teknik imkanları ile oluşturamayacağı muntazamlıkta, ağacı yusyuvarlak oymuş ama hala oymaya devam ediyor 🙂 Yemekhane dönüşü başımın üzerinden Papağanlar geçiyor. Şaka gibi değil mi? Ama değil.Geçen sene üç kişiden oluşan papağan ailesi şu an sekiz kişi olmuş durumda. Üremeye devam.İki kapımız var. Aşağı lojman kapısından girdim bu sabah.Yerde taş var diye gördüğüm şeyin salyangozlar olduğunu fark ettim. Biraz mahcubiyet, biraz merak hemen fotoğraflarını çektim.Salyangozlar çift cinsiyet taşıyan canlılar. Üremek ve nesillerini devam ettirmek için bir erkeğe, farklı cinsiyete ihtiyaçları yok. Salgı bırakıyorlar. Bıraktıkları bu salgı hastalıklara şifa, bir çok derde deva.Yağmurlu ve rutubetli havayı çok seviyorlar. sevmedikleri tek şey sarmısak.eğer onları hayatınızda istemiyorsanız bahçenizde sarmısak bulunduracaksınız.
Atatürk’ün Selanik’te dünyaya geldiği evin birebir kopyası yine Atatürk Orman Çiftliği’nin içinde. İçindeki eşyalar tamamen orijinal.Yine burada çok orijinal ve uygun fiyata hediyelik eşya satışlarımız var.Özel seramızda çok özel fidelerimiz meraklılarına hizmet veriyor. Birçok şehrimizden gerek çiftçilerimiz gerekse hobi bahçeleri olan vatandaşlarımız buranın müdavimi.

Süt ve Şarap Fabrikalarımızda bilinenin aksine üretim ve satışımız devam ediyor.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile sırt sırta olmamız bize ayrı bir güç veriyor.
Eğer Ankara’da bir hafta sonu geçirecekseniz planınıza Anıtkabir sonrası mutlaka Atatürk Orman Çiftliği’ni eklemeniz gerekiyor.

Saydığımız tüm bu güzellikleri gördükten ve alışverişinizi yaptıktan sonra ayrılmadan önce mutlaka kokoreçimizden tatmanız, ayranımızdan içmeniz ve en önemlisi dondurmamızdan yemeniz gerekiyor 🙂

Atatürk Orman Çiftliği’ni yaşamadan Ankara seyahati eksiktir, yavandır.Bekleriz efendim.
Saygılarımızla
Yeşim Udum, 25 Mart 2016, ANKARA 

Bu haber 258 kez okundu.

Yeşim Udum - 2:31 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.