Bahçeli: “Seçim yenilenebilir”

Gündem - Nisan 9, 2019 12:12 pm A A

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul seçimi için, “yeni seçim de düşünülebilir” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 31 Mart seçimi sonuçlarına itirazları değerlendirdi. Bahçeli, “Her seçimde olduğu gibi rakamlar, sayım sırasındaki farklılıklar her siyasi partiye, her adaya göre itirazlar yapılmaktadır. Bu itirazlar demokratik bir haktır, yapılması gerekir” ifadelerini kullandı.

Mahalli idareler seçimlerinin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden sonra yapılan ilk mahalli idareler seçimi olduğunu belirten Bahçeli, “Geçmişte kazandığı öne artı olarak yeni sistemle uyumlu çalışabilecek, istikrar sağlamak konusunda önemleri artmıştır. Seçimlerden sonra her seçimde olduğu gibi rakamlar, sayım sırasındaki farklar partilere ve adaya göre anlayış farklılığı ortaya koymak amacıyla itirazlar yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Bu itirazların demokratik bir hak olduğunu ifade eden Devlet Bahçeli, “Şu an için bazı yerlerde itirazlar cevap bulmakla beraber özellikle İstanbul’da bir kargaşa yaşanmaktadır. 29 bin oy farkı olduğu ortaya konmuştur. Bu farkı değiştirebilecek itirazlar üstüne çalışma başlatılmıştır. Önemli değişiklikler kendini göstermiştir. Böyle bir sürecin içindeyken işi kargaşaya, aceleciliğe, seçim sonrasında mazbatayı kim alırsa İstanbul’u sarsacak zemine kimse sürüklememelidir. Bütün bunlara rağmen hala seçimin üzerindeki akılcı yaklaşımlar Türkiye’yi kargaşaya sürüklüyorsa Türkiye’yi huzursuzluğa itebilecek hatalardan kurtulmanın yolu demokrasi içerisinde aranmalıdır.” dedi.

İstanbul’da yerel seçimin yenilenebileceğini de belirten Bahçeli, “Toplum vicdanında huzur bulmayacak şekilde sonuçlanırsa yeni bir seçim düşünülebilir.Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir. Kargaşa yerine sandığa bir kez daha gidip Türkiye’yi huzurlu kılmak daha akılcıdır diye düşünüyorum.” dedi. Bahçeli, 31 Mart gecesi yaptığı açıklamada, “1 oy bile seçilmek için yeterlidir” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 47 kez okundu.

Gündem - 12:12 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.