BARIŞ SAYLAK: “İŞİMİZ SAHA, GÜCÜMÜZ SAHA!”

ÇALIŞAN TÜRKİYE - Mart 1, 2022 6:36 pm A A

Dalaman’da 100 Kadın Üreticiye 1000 Koyun 40 Koç Dağıtıldı

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği Projesi 1. Etabı tamamlandı.

İlk olarak Milas, Bodrum, Menteşe, Kavaklıdere, Yatağan, Ula, Marmaris ve Datça İlçelerinden 170 kadın üreticiye 1700 koyun ve 68 koç dağıtımı yapılan projenin 1. Etabının son dağıtımı Dalaman İlçesinde Dalaman, Ortaca, Köyceğiz, Fethiye ve Seydikemer İlçelerinden 100 kadın üreticiye 1000 koyun 40 koç dağıtılarak tamamlandı.

Törene Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Tamer Topal, İlçe kurum amirleri,  siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Programda kadın üreticiler adına Dalman ilçesinden Gülizar Koyuncu konuşma yaptı. Konuşmasında projeden duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür etti. Konuşmasını katılan kadın üreticilerle birlikte “Koyun Üretiyoruz Hayvancılığı Geliştiriyoruz” sloganıyla tamamladı. Dalaman Ziraat Odası Başkanı Tevfik Tayfun Tuncay konuşmasında üreticilere desteklerin önemine değinerek projenin hayırlı ve bereketli olmasını diledi. Törende Taşbaşı Muhtarı Musa Doğan;  İl Müdürü Barış Saylak, Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Yazı İşleri Müdürü Veysel Gerem’e çiçek takdiminde bulundu.

Konuşmasında İl Müdürlüğüne, ilçe belediyesine ve ilçe teşkilatına üreticinin yanında oldukları ve verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş konuşmasında ilçelerden gelen kadın üreticileri selamlayarak ve projenin hayırlı olmasını dileyerek başladı. Belediye olarak her türlü desteğe hazır olduklarını ifade eden Karakuş, ilçelerinde böyle bir programın tertip edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“İşimiz saha gücümüz saha”… Biz sahada olmaktan yorulmadık.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak konuşmasında yangın döneminde zarar gören üreticilere verilen destekleri ve projeleri anlattı.  6 aydır destek ve dağıtımlar için sahada olduklarına değinen Saylak, “işimiz saha gücümüz saha”… Biz sahada olmaktan yorulmadık.” dedi.

100 kadın üreticimize 1.000 koyun ve 40 Koç dağıtımı yapıyoruz. Bin kadına 10 bin koyun 400 koç dağıtımını hedefledik.

#barışsaylak

Konuşmasında projeyi anlatan İl Müdürü Barış Saylak  “Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından finanse edilen Kadın Dayanışmasıyla Koyun Yetiştiriciliği Projesi 2 yıllık bir projedir. Projenin bütçesi 22 milyon liralık bir bütçe. Proje süresince İlimiz genelinde 10’arlı gruplar halinde bir araya gelmiş 1.000 kadın üreticimize 10.000 Damızlık Koyun ve 400 Damızlık Koç dağıtımı gerçekleştirileceğiz. Hayvan bedellerinin %85’i Bakanlığımız tarafından, %15’i ise yetiştirici katkısı şeklinde karşılanıyor. İlk olarak  Milas, Bodrum, Menteşe, Kavaklıdere, Yatağan, Ula, Marmaris ve Datça İlçelerimizden 170 kadın üreticimize 1.700 koyun ve 68 koç dağıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik. Bugünde burada  Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Fethiye ve Seydikemer İlçelerimizde 100 kadın üreticimize 1.000 koyun ve 40 Koç dağıtımı yaparak projenin ilk etabı tamamlanmış olacağız.”

İki yıllık bu projenin sonunda üreticilerin gelir seviyelerinde 74 milyon liralık bir gelir artışı bekliyoruz.

“İki yıllık bu projenin sonunda üreticilerin gelir seviyelerinde 74 milyon liralık bir gelir artışı elde etmesini bekliyoruz Ayrıca burada bulunan 100 kadın üreticimiz arasından kura ile belirlenecek 2 kişiye 1 Koç ve 1 Koyun hediyemiz olacak. Bu hayvanların seçimi Afyonkarahisar ve Burdur’dan Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şubesince birkaç günlük zahmetli ve titiz çalışma sonucu oluyor. Bu anlamada mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyor, kadın  üreticilerimize hayırlı olsun diyorum.” dedi.

Kadın üreticilere  hayvanları törenle teslim edildi.

DORUKTÜRK MERKEZ (EGE) – MUĞLA – SABİH SAMUR

 

 

Bu haber 505 kez okundu.
ÇALIŞAN TÜRKİYE - 6:36 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.