Berat Albayrak’tan Kasım ayı enflasyon açıklaması

Ekonomi - Aralık 3, 2018 10:48 am A A

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendirerek “YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

 

Kasım ayı enflasyonu aylık bazda yüzde 1,44 azalmış yıllık bazda ise yüzde 25.24’ten yüzde 21.62’ye geriledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, TÜİK tarafından açıklanan Kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi.

Bakan Albayrak sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında “Eylül ayındaki yüksek enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekun Mücadele programının başarısını ortaya koymuştur.” ifadesini kullanarak “YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Bakan Albayrak’ın Kasım ayı enflasyon rakamlarına yönelik sözleri şöyle:

“Tüketici Fiyat Endeksi, Kasım’da bir önceki aya göre %1,44 düştü. Üretici Fiyatlarında da %2,53 düşüş gerçekleşti. Çekirdek enflasyon ise %24.34’ten %20.72’ye geriledi.

Bu tablo enflasyonda düşüşün güçlü bir şekilde başladığını ve bu düşüş eğiliminin süreceğini göstermektedir.

 

Kasım ayı enflasyon rakamları, Eylül ayındaki yüksek enflasyon sonrasında atılan adımların ve Enflasyonla Topyekun Mücadele programının başarısını ortaya koymuştur.

Dengelenme süreci kur ve faizlerden sonra enflasyon rakamlarında da etkisini göstermeye başlamıştır.

Fiyatlardaki köpüğün ortadan kalkmaya başladığı bu süreci, para ve maliye politikalarımızdaki güçlü duruş ile desteklemeye devam ediyoruz.

Dengelenme süreci etkisini Aralık ayında da gösterecek. YEP’teki 2018 hedefimizi yakalayacağımızı öngörüyoruz.

2019’da, özellikle Cumhurbaşkanlığı sisteminin sağladığı güçlü koordinasyon ile, tüm bakanlıklarımızla birlikte enflasyonla mücadelede başlattığımız yapısal adımları daha da ileri taşıyacağız.”

 

Kaynak MilliGazete

Bu haber 38 kez okundu.

Ekonomi - 10:48 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.