Binali Yıldırım’a Kazakistan’da ‘Fahri Profesör’ unvanı verildi

Dünya - Aralık 9, 2021 3:23 pm A A

AK Parti Genel Başkanvekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Kazakistan’ın Türkistan şehrindeki Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin “Fahri Profesör” unvanına layık görüldü.

Türk devletlerinin bulunduğu coğrafyanın hem ekonomik hem beşeri açıdan büyük potansiyeli barındıran bölge olduğunu aktaran Yıldırım, “1,3 trilyon dolarlık bir ekonomik büyüklük, 5 milyon kilometrekarelik bir coğrafya alanı ile 600 milyara yaklaşan bir ticaret hacminden ve 160 milyon nüfusa hitap eden bir coğrafyadan bahsediyoruz. Bu rakamlar bile tek başına bölgesel olarak küresel anlamda ne kadar önemli bir topluluğa, ne kadar önemli bir teşkilata sahip olduğumuzu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

 

Bu alanda geçen yıllarda bölge için hayati öneme sahip projelere öncelik verdiklerini dile getiren Yıldırım, şunları kaydetti:

 

 

 

 

Üniversitede kuruluşundan bu yana Türkiye’den önemli sayıda akademik ve idari personelin görev aldığını kaydeden Yıldırım, “Şu ana kadar yapılanları yürekten takdir ediyorum ancak daha fazlasını yapma potansiyelimizin olduğuna ve bunu harekete geçireceğimize inanıyorum. Bugün şahsıma tevdi edilen Fahri Profesör unvanının da bana yüklediği sorumluluğun farkında olduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Girişimcilik, yenilikçilik bizim yeni dönemde pusulamız olmalıdır çünkü bizler dijital göçmeniz. Ve bilgiye sahip olmak, bilgiyi üretmek ve bilgiyi insanların yararına kullanmak en büyük ihtiyaç haline gelmiştir. Artık ülkelerin ne kadar zengin olduğunun, ne kadar gelişmiş silahlara sahip olduğunun önemi gittikçe azalmaktadır. Ne kadar bilgiye hakim olduğu, daha önemli hale gelmektedir. Özellikle büyük ülkelerin saltanatını sarsan dijital imparatorluk diye tarif edeceğimiz kuruluşlar gelişmeye başlamıştır. Dolayısıyla özellikle internet, sosyal medya üzerinden sanal ortamda geliştirilen her türlü ürünler dünyada çok büyük rağbet görmekte ve dünyanın geleceğini belirlemek yolunda yoğun bir şekilde hareket etmektedir. Bu bakımdan eski yıllarda gençlerin alın teri kıymetliydi. Şimdi akıl teri daha kıymetli hale geldi. Şimdi akıl terinde sadece insana ihtiyaç var. Sizlere ihtiyaç var.”

Yıldırım, daha sonra üniversite kampüsünde düzenlenen ağaç dikme törenine katıldı.

DORUKTÜRK MERKEZ – TÜRK DÜNYASI

Bu haber 494 kez okundu.
Dünya - 3:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.