Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Senin cumhurbaşkanın olmaya meraklı değilim”

DORUKTÜRK TRAKYA - Aralık 27, 2018 3:23 pm A A

49. Muhtarlar Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na yanıt olarak; “Senin cumhurbaşkanın olmaya meraklı değilim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 49. Muhtarlar Toplantısı’nda konuştu.

“Ana muhalefetin başındaki zat önceki gün çıkmış şahsımı bu göreve meşru bir şekilde gelmemekle itham ediyor ve benim cumhurbaşkanım değilsin diyor” diyerek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözlerini hatırlatan Erdoğan, “Senin cumhurbaşkanın olmaya meraklı değilim. Ben milletimin cumhurbaşkanı olarak seçildi. Yüzde 52.6 oyu kim verdi? 31 Mart’ta da olamayacaksın” ifadelerini kullandı.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Aslında bu zat ağzından çıkan sözün ne anlama geldiğini bilse bunu söylemek yerine kendini kaldırır o kürsüden aşağı atar. Meşruiyet kavramı siyaset ve yönetim biliminin temelini oluşturur.

Siyasi iktidarın gücünün asıl sınırlarını halka karşı duyduğu sorumluluk belirler. Meşruiyetle ilgili pek çok teori vardır. Siyasi iktidarın ödettiği meşruiyeti yönettiği toplumdan aldığı desteği ifade eder. Demokrasilerde bu desteğin ölçüm ve uygulama yolu seçimlerdir.

Geçmişte siyasi partiler çok düşük oy oranlarıyla ülkemizi yönetmeye kalktıkları için sürekli krizlere mazur kalıyorduk.
Biz şu 16 yılda halkımızın büyük teveccühü ile iktidar olduk. Yüzde 19 ile hükümet kuran başbakanlar iste istemez siyasi iktidarlarını kullanmakta zorlanıyorlardı.

AK Parti olarak tesis ettiğimiz güven ortamının ülkemize faydalarını fa görerek yeni yönetim sistemimizi yüzde 50+1 üzerine kurduk.

Bay Kemal sen niye cumhurbaşkanı adayı olmadın? Sen aday olsaydın karşımıza çıksaydın? 
Ama sen çıkmadın. Genel başkan olduğun halde çıkmadın.

Bu mesele siyasi anlama meselesidir. Halkının gönlüne girme meselesidir.

CHP kurultayında seçilip geldiği için meşru bir siyasetçidir. CHP seçmeni delegesinin tercihine saygılıyız. Yaptıkları yanlışı onlara hatırlatma hakkımız var. Son seçimlerde 26 milyon vatandaşımızın ortaya koyduğu iradeyi meşru görmediğine göre demek ki bu zatın aklında başka bir demokrasi tarifi var.”

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 276 kez okundu.

DORUKTÜRK TRAKYA - 3:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.