DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ FETHİYE’DE ANILDI

Fethiye - Ocak 30, 2024 12:26 pm A A

“Vicdan sustu. Hukuk sustu. İnsanlık sustu. Göz göre göre öldürüldük. Ey halkım unutma bizi!”

Devrim ve Demokrasi Şehitleri’ni anma haftasında Atatürkçü Düşünce Derneği Fethiye Şubesi’nden Uğur Mumcu parkı önüne yürüyüş programı düzenlendi. Yoğun ilginin olduğu programa Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Mustafa Koyuncu, stk ve dernek temsilcileri de katıldı.

ADD Başkanı Filiz Topçu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “31. Adalet ve Demokrasi Haftası’nda da Devrim Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz.

Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurduktan sadece 8 ay sonra, 31 Ocak 1990 akşamı aramızdan alınan Kurucu Genel Başkanımız Prof. Dr. Muammer Aksoy’un, cenaze töreninde fotoğrafını taşıyan ve 3 yıl sora 24 Ocak 1993 sabahı otomobiline konulan bomba ile yaşamdan, ailesinden, mücadelesinden koparılan Kemalist Devrimci Kalpaksız Kuvvacımız Uğur Mumcu’nun katledilmesi, ülkemizi bugünlerin karanlığına taşıma amaçlı seri aydın cinayetlerinin zirve noktasıdır” dedi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca “Bundan 31 yıl önce aramızdan çekip aldıkları Uğur Mumcu bugün bizlere ışık olmaya devam ediyor”

“Ocak ayı ülkemiz için, aydınlanma adına karanlık, acılarla dolu bir ay ne yazık ki. Ülkemizde laik, tam bağımsız Türkiye mücadelesi veren onlarca aydınımız susturulmak için katledildi. Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok, Çetin Emeç ve onlarca Atatürkçü aydın bilimin ve sanatın aydınlattığı bir dünyada, demokrasinin ve adaletin herkes için olması, hiç kimsenin hak ve özgürlüklerinden yoksun kalmaması adına savaş verirken öldürüldüler.

Bundan 31 yıl önce aramızdan çekip aldıkları Uğur Mumcu bugün bizlere ışık olmaya devam ediyor. Düşünenlerin öldürülmemesi, öldürülenlerin hiç unutulmaması dileği ile saygıyla anıyoruz” dedi.

DORUKTÜRK EGE – FETHİYE
SABİH SAMUR

Bu haber 281 kez okundu.
Fethiye - 12:26 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.