Deprem sonrası uzmanlardan önemli uyarı!

GÜNCEL - Şubat 21, 2019 8:14 am A A

Çanakkale’de yaşanan 5.3’lük depremin sonrasında uzmanlar uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Süha Özden, bölgede bu büyüklükteki artçı şokların bir süre daha devam edeceğini ve vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süha Özden, Çanakkale Ayvacık’ta saat 21:23 civarında meydana gelen ve İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne ve çevre illerde hissedilen deprem ardından önemli açıklamada bulundu. Özden yaptığı açıklamada, bölgede bu büyüklükteki artçı şokların bir süre daha devam edeceğini ve vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Çanakkale Ayvacık’ta meydana gelen ve İstanbul, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne ile çevre illerde hissedilen deprem sonrası vatandaşlara önemli bir uyarı geldi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Süha Özden, “Bu deprem tamamen 2017 yılında gerçekleşen 6 Şubat aktivitesinin bir benzeri olan ve onun daha Kuzeyinde daha önce kırılmamış bir fay üzerinde gelişti. Buradaki fayların uzunluğu 5 büyüklüğündeki deprem üretebiliyor. 4.9 oluyor, 5, 5.1, 5.2 oluyor. Üretebileceği büyüklük bu. Daha üzerine çıkamıyor ama artçılar devam ediyor” dedi.

“KAÇINILMAZ BİR DURUM”

“2017’deki 6 Şubat depreminde artçı aktivite devam etti” diyen Özden, “Bu depremde de olacaktır. Bu kaçınılmaz bir durum. Ama ümit ediyorum ki daha az olsun. Sonuç olarak burada Kuzey-Batı, Güney-Doğu doğrultulu Ayvacık’ın hemen Kuzey Doğusundan geçen, daha önceki depremde kırılmayan bir fay üstünde meydana gelen bir deprem gibi duruyor. Dolayısıyla burada artçı depremler olacak. Tahminim o ki 5 büyüklüğüne ulaşmayacaktır. Bağımsız bir depremdir. 2017 deprem aktivitesinin devamı değildir. Çünkü o depremler daha güneydeki 3 fay üstüne gelişmiştir. Oradaki faylar merdivenin basamakları şeklindedir. Yeni bir basamak eklenmiştir. Kuzeye doğru yeni bir basamak var. Bu büyüklükte bir deprem bu uzunlukta bir fay üstüne ancak bu kadar etki yaratabilir. Bunun ötesinde bir durum yaratmaz” ifadelerini kullandı.

“TEDBİRLİ OLUN”

Depremin Biga’da dün yaşanan depremle alakası olmadığını dile getiren Özden, “Bu Ayvacık’taki sistemin içerisinde gelişen bir fay hareketidir. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Artçı depremlerden dolayı tedbirli olunmasında fayda var. Olursa da bu büyükllükte belki bir yada iki tane daha deprem olabilir. Ama bu büyüklüğünde altında artçı depremleri önümüzdeki günlerde yaşayacağız görünüyor” dedi.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 68 kez okundu.

GÜNCEL - 8:14 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.