ÖZ; Hiçbir engel yılda bir gün anımsamak ve sadece bir gün için kendimizi engelli yerine koymakla aşılamaz!

GÜNCEL - Aralık 3, 2021 5:19 pm A A

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının bu anlamda tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 5 Mart 1993 tarih ve 29 sayılı bildirisiyle 3 Aralık tarihini “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan etmiştir.

Öncelikle engellilerin önündeki engellerin kaldırılmasına ilişkin 28 yıl önce alınmış olan bu önemli kararın ülkemiz başta olmak üzere çoğu ülkede henüz tam manasıyla uygulanmıyor olmasını büyük bir teessürle karşıladığımı ifade etmek isterim.

Değerli dostlarım, onlarca konu hakkında yazı yazan bir akademisyen olarak inanın ilk kez bir konuyu kaleme alırken çok zorlandım.. Engelsiz bir insanın engelli insanların ve onların fedakar ailelerinin duygularıyla bir yazı kaleme alması gerçekten çok zormuş.. Zira bedenen ve ruhen yaşanmayan, tam olarak yürekte hissedilmeyen hiç bir yazı, yazana ait değildir.

Bir an için kendimizi engelli bir insanın ya da bir yakınının yerine koyabiliriz lakin bu bir yere kadardır ve bir andır, sonra birden gerçek engelsiz kimliğimize geri döneriz..

Hiçbir engel yılda bir gün anımsamak ve sadece bir gün için kendimizi engelli yerine koymakla aşılamaz!

Bu hassasiyete süreklilik kazandırarak yaşamın bir köşesine sığınmış olan engellilere gerçekte hak ettikleri yaşam alanlarını kurmak zorundayız..

Bu ise ancak duyarlı, samimi ve radikal devlet politikalarıyla gerçekleşebilir.

Maalesef yıllardır iktidara gelen hiçbir siyasi anlayış politikalarında engellilere yer vermemiştir ve bu konuda siyaset bizzatı görme ve duyma engellidir.

Ülkemizde yaşayan %13 oranındaki engelli vatandaşımızın sorununa radikal çözüm ancak sürekli hizmet üretecek olan bir ENGELLİLER BAKANLIĞI’nın kurulmasıyla ve başına getirilecek bakanın da özellikle engelli bir vatandaşımız olmasıyla mümkündür..

Bu duygu ve düşüncelerle böylesi bir günde tüm engelli bireylerin mutlu ve huzurlu yaşadığı, topluma katılabildiği, toplumla kucaklaştığı engelsiz bir ülke olabilmeyi temenni ediyorum..

Dilerim bu onurlu görevi gerçekleştirmek bizlere nasip olur.

Dr. Vecdet Öz

Bu haber 498 kez okundu.
GÜNCEL - 5:19 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.