Dışişleri Bakanlığı’ndan Pompeo’ya tepki

GÜNCEL - Ocak 4, 2019 1:43 pm A A

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye’deki durumla alakalı sözlerine tepki gösterildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya cevap verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Newsmax haber sitesine verdiği demeçte, “ABD, Türklerin Suriye’de Kürtleri kıyıma uğratmamasını güvence altına almaya çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Aksoy’un açıklamaları şöyle:

“ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun 3 Ocak’ta bir internet haber sitesine verdiği ropörtajda Suriye bağlamında ülkemiz ile alakalı söylediği sözleri gerek üslup gerek içerik açısından reddediyoruz. Bakan Pompeo’nun PYD/YPG terör örgütünü Kürtlerle özdeşleştirmesi, eğer kasıtlı değilse, kaygı verici bir bilgi eksikliğini göstermektedir.

Türkiye, Suriye’nin siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne kasteden ve kendi milli güvenliğine karşı varoluşsal bir tehdit oluşturan PKK/PYD/YPG ile DEAŞ terör örgütlerine karşı mücadelesini kararlıkla sürdürecektir. Kürtler dahil bütün Suriye halkını kucaklayan ülkemizin bir terör örgütüyle mücadelesinin Suriye’deki belirli bir topluluğun hedef alındığı şeklinde çarpıtılarak takdim edilmesi asla kabul edilemez.Bu terör örgütünün DEAŞ ile mücadelede ortak olarak görülmesini de şiddetle kınıyoruz.

Türkiye, gerek terörle mücadelesinde, gerek Suriye ihtilafına siyasi çözüm bulunmasına yönelik çabalarında Suriyeli Kürtlerin haklarının korunmasını gözetmeyi sürdürecektir. PYD/YPG mezaliminden kaçan yüzbinlerce Suriyeli Kürde hala Türkiye’nin evsahipliği yaptığı ve bu kişilerin PYD/YPG baskısı nedeniyle kendi topraklarına dönemedikleri de hatırda tutulmalıdır.”

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 46 kez okundu.

GÜNCEL - 1:43 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.