Fazıl Say sessizliğini bozdu: Erdoğan da hata yapar, Say da

Gündem - Ocak 23, 2019 9:28 am A A

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı konserine davet eden Fazıl Say eleştiriler sonunda sessizliğini bozdu. Say, eleştirilere sosyal medya hesabından cevap verdi.

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “Truva Sonatı” konserine davet eden piyanist Fazıl Say, davet ve ziyaret sonrası kendisine yöneltilen eleştirilere sosyal medya hesabı Instagram’dan cevap verdi. 

Erdoğan’ı konserine davet eden Fazıl Say, “Erdoğan saygı ile konserime geldi, bununla kalmadı, tüm kabinesini ve ABD Senatörü misafirini de getirdi. Ülkemizde kültürün sanatın özgür olması, toplumsal uzlaşıların umut ışığı yakması gerekmekte” ifadelerini kullandı.

Fazıl Say’ın ‘Özeleştiri Konusu’ başlıklı açıklamasında şunları kaydetti:

View this post on Instagram

ÖZELEŞTİRİ KONUSU Hatırlarsınız, “ülkemde yaşayabilmek, sanatımı yapabilmek istiyorum” diye bir yazı yazmıştım geçen yaz. Bu haykırışım her yerde duyulmuştu. Sayın Erdoğan’ın annemin vefatındaki taziye telefonundaki ses tonunda da sezinledim, bir uzlaşı kapısı aralanmak istiyordu. Sadece Fazıl Say için değil, tüm sanat camiası, hatta toplumun tüm kültürel ögeleri açısından, Erdoğan’ın içine sinmeyen bir şeyler vardı, nitekim pek çok konuşmasında -ve sıklıkla- “Biz kültür ve eğitim konularında malesef başarılı olamadık” diyordu, bu bir özeleştiridir. Hayatta hatalar yapılabilinir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet Mehmet de yapar, insanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir, insani bir durumdur. Fazıl Say da pek çok hata yapmıştır hayatında, haklı olduğu konularda bile üslup yanlışı yapmıştır, haksız duruma düşmüştür, pek çok da haksızlığa da uğramıştır… TOPLUMSAL UZLAŞI KONUSU her şey bir yana, umutlarımız olmadan nasıl yaşayacağız? Geleceğe nasıl bakacağız? Bir ülke, kendi yüksek kültürü, halk müziği, sanat musikisi, batı müzikleri ile yerelden evrensele, muhteşem adımlar atabilecekken, sentezler ile dünyaya katkı sağlayabileceklen, kendi farklılıkları arasında kültürlerarası köprüler kurabilecekken, tuhaf bir uçuruma sürüklenmekte, ve hepimiz düşeceğiz. Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim, bu ilk buluşmanın Beştepe’de değil, benim konserimde olması gerektiğini direttim, khk dan haksız yere mesleğinden edilmiş müzisyen dostlarımın hayatını kurtardık bu süreçte, ayrıca “kültür kurulu” diye bir devlet yapılanmasını yanlış bulduğumu da direttim. Bu süreçte memlekette pek çok güncel tartışmalar da yaşandı, çok zordu. . Sonuçta bu ilk adımda; Erdoğan saygı ile konserime geldi, bununla kalmadı, tüm kabinesini ve ABD Senatörü misafirini de getirdi. Ülkemizde kültürün sanatın özgür olması , toplumsal uzlaşıların umut ışığı yakması gerekmekte. . Ben özgürlükçüyüm. Özgürce yaşayabilmeliyiz.Birbirimizi anlayabilmeli, dostluk eli uzatabilmeliyiz. . Bakın; yerelden evrensele, Türkiye’de herkesin medarı iftiharı olabilecek yerlere varabiliriz. . Belki de başaramayız, ama en azından ben Türkiye için doğru bulduğum şeyi deniyorum.

A post shared by Fazil Say (@fazilsay) on

ERDOĞAN, SAY’I AYAKTA ALKIŞLAMIŞ, BEŞTEPE’YE DAVET ETMİŞTİ

Fazıl Say’ın davetine olumlu yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz Cuma günü ABD’li senatör Lindsey Graham ile görüşmesinin ardından Ankara Congresium salonunda gerçekleşen Fazıl Say konserine eşi Emine Erdoğan ile katıldı. Graham’ı da konsere davet eden Erdoğan konser sonunda Say’ı ayakta alkışlamıştı. Say’ı konser için Beştepe’ye davet eden Erdoğan, konser sonunda eşi Emine Erdoğan ile beraber Say ile kısa bir süre sohbet etmişti.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 103 kez okundu.

Gündem - 9:28 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.