GÜÇLÜ TARIM VE DAHA GÜÇLÜ GELECEK İÇİN DAHA ÇOK ÜRETECEĞİZ!

ÇALIŞAN TÜRKİYE - Mart 2, 2023 1:23 pm A A

Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, Dalaman Belediye Başkanı Muhammet Karakuş, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İl Müdür Yardımcısı Erizan Yılmaz, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet İdar ile birlikte 28 Şubat 2023 tarihinde dalaman İlçesi Taşbaşı Mahallesinde gerçekleştirilen “Dalaman İnciri Fidan Dağıtım Törenine” katıldı.

İlçe sınırları içerisinde 11 Mahallede (Kayadibi, Kızılkaya, Sabunlu, Darıyeri, Çöğmen, Elcik, Taşbaşı, Bozbel, Gürleyk, Narlı) üretimi yapılan Dalaman İnciri 1500 dekar alanda toplamda 600 tona ulaşmıştır.

Doğal seleksiyon sonucu oluşmuş olan ve varoluş tarihi bilinmeyen DALAMAN İNCİRİ ‘nin diğer incir çeşitleri ile farklılıkları, Muğla İl Tarım Müdürlüğü’nün koordinesinde, Dalaman Belediye Başkanlığı’nın destekleri ile İlçe Tarım Müdürlüğü ve Muğla Ticaret Odası tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalar sonucu “Dalaman İnciri” Coğrafi İşaret Projesi kapsamında yapılmaktadır.

İlçemizde bulunan ata ağaçlardan elde edilen çeliklerle Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü tarafından üretimi yapılan DALAMAN İNCİRİ fidanları coğrafi işaret çalışması planlanmış olup 11 mahallemizde 1400 adet olmak üzere demonstrasyon amaçlı dağıtımı yapılması planlanmıştır.

Zor günleri, hep birlikte üreterek, ürettiğimizi paylaşarak atlatacağız.
Güçlü Tarım ve daha güçlü gelecek için daha çok üreteceğiz!
Biz büyük bir aileyiz!

Bu haber 159 kez okundu.
ÇALIŞAN TÜRKİYE - 1:23 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.