GÜÇLÜ TÜRKİYE, GÜÇLÜ KKTC!

DORUKTÜRK ADA - Haziran 2, 2019 9:35 am A A

Kıbrıs Türk Halkı varlık mücadelesi verirken desteğini hep Anavatan olarak gördüğü Türkiye’den almıştır. İngiliz döneminde Türkçe alfabeye geçiş için Atatürk’ün emri ile ilk destek başlamıştı.Türkçe gazete çıkarılmasına, öğrencilerimizin eğitim almasına hep yardım etmiştir. Üstelik en iyi öğretmenlerini göndererek eğitimimize katkı sağlamıştır. Rum-Yunan ikilisinin adayı Yunanistan’a bağlamak için BM’deki girişimini yine Türkiye önlemiştir.
Yunanistan’ın kurduğu EOKA örgütüne karşı Kıbrıs Türk Halkı kendi yerel savunma örgütlerini kurarak mücadeleye başlar. Bu örgütlerin bir çatı altında toplanmasını, desteklenmesini özellikle Rauf Denktaş ve Dr.Fazıl Küçük’ün Ankara ziyaretinden sonra 24 Mayıs 1958 yılında karara bağlar.
TMT resmen kurulur.
Bu örgütün sevk ve idaresini bizzat Özel Harp Dairesi mensupları yapar. Rum-Yunan ikilisi ve İngiltere ile birlikte görüşmeler başlar.
Türkiye’nin taraf olduğu ve garantörlük hakkı elde edilerek Kıbrıs Ortak Cumhuriyeti kurulur. Bu Cumhuriyet maalesef üç yıl yaşayabilir.
Rum-Yunan ikilisi olayları başlatır. Bu saldırılara karşı direnen Kıbrıs Türk Halkının tek destekçisi yine Türkiye’dir.
Barış Harekatından sonra geldiğimiz bugünün tek güvencesi yine Türkiye olmasına rağmen bazı kendini bilmez densizler bilerek ve isteyerek Türkiye düşmanlığı yapıyor.
Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Oysa “Anavatan” dediğimiz Türkiye olmasa bizler hangi güç ile çevremizi saran ve hergün silahlanan Rum-Yunan ikilisine karşı gelebiliriz?
Sınırlarımızı bile Türkiye korurken bu utanmaz ve arlanmazlar neyin geyik muhabbetini yapıyorlar?
Askere bile gitmemek için “Vicdani Red” diyenler karşımızdaki dost görünümlü düşmanın silahlanmasını görmüyor mu?
Barış isteyen neden silahlanıyor dersiniz?
Türkiye bir kaosa sürüklenirse bize saldırmayı planlayanlar karşımızda dururken üstelik baş papazları “kan dökülmeden vatan kurtulmaz” derken neden acaba bu kesim Türkiye düşmanlığı yapıyor?
Herkes elini vicdanına koysun ve düşünsün. Ve bilelim ki bizler varlığımızı korumak ve devam ettirmek için Türkiye ile birlikte hareket etmek zorundayız!

Sümer Şehitoğlu, KKTC

Bu haber 1665 kez okundu.
DORUKTÜRK ADA - 9:35 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.