Hayatımızı Kamu Alanında Kolaylaştıracak Bir Kurum; OMBUDSMANLIK

Yeşim Udum - Ekim 23, 2018 2:30 pm A A

Merhaba.
İyi haftalar, iyi çalışmalar  yazımı okuyan herkese ve herkesime.

Bugün  sizlerle anlatmak istediğim daha dogrusu bilgilendirmek istediğim ve bir çoğunuzun çok işine yarayacağını düşündüğüm, kimsenin de pek fazla bilmediği  bir konu; OMBUDSMANLIK.
Okunuşu da söylenişi de çok zor olsa da aslında hayatımızı kamu alanında kolaylaştıracak  bir kurum OMBUDSMANLIK.
3 Ocak Çarsamba günü Server Vakfı Başkanımız Av. Mehmet Ali Bulut beyin konuğu olarak yer alan  Şeref  MALKOÇ bey’in  ( Kamu Başdenetcisi )  katılımları ile “OMBUDSMANLIK ve YENİ TÜRKİYE” sohbetine katıldım.Buradan edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.
Okunuşu söylemesi zor ancak bir o kadar da  vatandaşın işine yarayacak bir konu ve kurum.
OMBUDSMANLIK, KAMU KURUMLARI ile olan sorunların kısa sürede(en fazla 6 ay içinde)  ve ÜCRETSİZ  olarak çözüme kavuşturulması için kurulmuış bir kurumdur. Böylece bir yandan vatandaşa sunulan kamu hizmetinin kalitesi arttırılırken diğer yandan yargının iş gücü hafifletilmektedir.
OMBUDSMANLIK kamu gücü ve kaynağını kullanan tüm kamu kurum ve kuruluşları hakkında bakanlıklar, belediyeler sosyal güvenlik kurumları kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları gibi devlet kurumları, KAMU HİZMETİ sunan özel hukuk tüzel kişileri hakkında da bu kapsamda kamuya yaralı dernekler ve vakıflar (Kızılay – Yeşilay ) ile bankalar (Ziraat Bankası – Halkbank gibi), elektirik veya dogalgaz piyasasında faaliyet gösteren şirketler (BEDAŞ gibi) hakkında şikayet başvurusu yapılabilir.
Kısacası İDARE İLE SORUNLARINIZI DOSTANE ÇÖZÜYORUZ; ÜSTELİK ÜCRETSİZ!
Kimler başvurabilir?
·         Menfaatinin ihlal edildiğini düşünen tüm gerçek kişiler
·         Dernek, Vakıf ve şirket gibi tüzel kişiler
·         Çocuklar, Engelliler gibi toplumdaki hassas guruplar
·         Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasa bile turistler, Sığınmacılar gibi yabancı uyruklular başvuruda bulunabilir.
18 yaşından küçükler www.kdkcocuk.gov.tr internet adresinden
18 yaşından büyükler   www.ombudsman.gov.tr internet adresinden  daha fazla bilgi edinebilir incelemelerinizi başvurularınızı  yapabilirsiniz
Umarım sizleri sıkmadan  konuyu sizlere aktarabilmişimdir Ankara’dan.
Saygı, sevgi ve selamlar
Yeşim UDUM, 8 Ocak 2018 ANKARA


 

Bu haber 59 kez okundu.

Yeşim Udum - 2:30 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.