İsrail işgal birimlerini genişletmeyi planlıyor

Dünya - Aralık 27, 2018 9:57 am A A

İsrail yönetimi, işgalinde tuttuğu Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi işgal birimlerine aşağı yukarı bin 300 ek konut inşa etmeyi planlıyor.

Yerel basında yer alan habere göre, Siyonist İsrail Savunma Bakanlığının yasa dışı “Yahudi yerleşim birimlerinin” inşasından sorumlu bölümün Batı Şeria’daki Yahudi işgal birimlerine bin 289 yeni konut inşa edilmesi için yürütülen planda gelişme kaydettiği belirtildi.

Konutların Batı Şeria’daki 14 ayrı yasa dışı Yahudi işgal biriminde inşa edilmesinin planlandığı belirtilen haberde, bunlara ek olarak yasa dışı Ofra Yahudi işgal birimine de 80’den çok konutun inşa edilmesi için oluşturulan plan üstünde çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi işgal birimlerinin genişletilmesi planının İsrail’de Nisan 2019’da yapılacak erken seçim öncesi gündeme gelmesi ilgi çekti.

Siyonist İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu önceki aylarda yaptığı açıklamalarda, liderliğini yürüttüğü hükümetinin Filistin topraklarındaki yasa dışı “Yahudi yerleşim birimlerine en çok destek veren” hükümet olduğunu dile getirmişti.

Siyonist İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’ye yakın yasa dışı Yahudi işgal birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden 400 binden fazla Yahudi işgalci, Batı Şeria’da işgal boyunduruğu altında yaşamını sürdüren Filistinliler için yaşamı daha da zor duruma getiriyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te ise 220 bin Yahudi işgalcinin kaldığı 18 yasa dışı Yahudi işgal birimi bulunuyor.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 46 kez okundu.

Dünya - 9:57 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.