İYİ Parti’den Azerbaycan’a KKTC Çağrısı

DORUKTÜRK ADA - Temmuz 18, 2023 11:07 pm A A

Kürşad Zorlu, KKTC’Yİ tanıması için Azerbaycan’a çağrı yaptı: “Bu adım, başka ülkelerce tanınma sürecine çarpan etkisi yapacaktır.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Bakü’de katıldığı toplantıda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) tanıması için Azerbaycan’a çağrı yaptı. Zorlu, “Milletimizin sesi olarak sizlerden ricamız; bu tanınma sürecinin hızlandırılıp bir an önce sonuçlandırılmasını umut ediyoruz. Böylelikle bu adım, Türk dünyasına büyük bir cesaret vererek başka ülkelerce tanınma sürecine çarpan etkisi yapacaktır” dedi.

TBMM Dışişleri Komisyonu, bugün Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bazı temaslarda bulundu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i ziyaret eden Komisyon Başkanı Fuat Oktay ve beraberindeki komisyon üyeleri, sonrasın da Başbakan Ali Asadov ile bir araya geldi.

İYİ Parti Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Kürşad Zorlu, heyetler arası görüşmede şunları söyledi:

“2007 yılında Azerbaycan’dan bir uçuş seferi olmuştu ve o zamanlarda büyük tartışmalar olmuştu. O zaman ilk röportajı ben yapmıştım, bütün Türkiye’ye Azerbaycan’ın neden KKTC’yi tanımadığı ben anlatmıştım.”

TANINMA SÜRECİNİN HIZLANDIRILIP BİR AN ÖNCE SONUÇLANDIRILMASINI UMUT EDİYORUZ

AZERBAYCAN KKTC’Yİ NEDEN TANIMIYORDU?

Azerbaycan’ın ülkeyi tanımamasındaki başlıca neden, Ermenistan ile yapılan Karabağ Savaşı sonunda Azerbaycan topraklarının %20’sinin işgal edilmesiydi. Azerbaycan’ın KKTC’yi tanıması işgal altındaki topraklarının üzerinde kurulan Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin tanınması olasılığını taşımaktaydı.

Eski Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Ali Hasanov yıllar önce Azerbaycan’ın KKTC’yi tanımamasının sebebini şu sözlerle anlatmıştı.

“Türkiye’nin Kıbrıs’ı tanımamızı beklemeye hakkı var. Biz bunu anlıyoruz. Sanmayın ki Kıbrıs bize göre sizden az önemlidir. Sizin devletinizi yönetenler şunu çok iyi bilir ki bugün bir tek Azerbaycan Kuzey Kıbrıs’ı tanırsa, 15 devlet Dağlık-Karabağ tanıyacak. Bunu koyun terazinin gözüne. Türkiye onu istemez.” Sözleriyle belirtmişti.

Fakat artık Dağlık Karabağ resmen Azerbaycan topraklarına katıldı. Bunun sonucunda ise İyi Parti sözcüsü Kürşad Zorlu, Azerbaycan’ın KKTC’yi tanıması gerektiğini net bir dille ifade etti.

 

#KKTCTANINSIN

DORUKTÜRK KKTC

BİR REKLAM

#YeşilTabela
#Dalaman
0532 152 37 67

Bu haber 482 kez okundu.
DORUKTÜRK ADA - 11:07 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.