Kılıçdaroğlu: “Krizden etkilenmeyen üç kesim var”

Gündem - Eylül 28, 2018 12:52 pm A A
TBMM’de konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, krizden etkilenmeyen üç kesim olduğunu belirtti.

TBMM Grubu 27’nci Dönem 1’inci Çalışma ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde:

– Bu kadar yoğun bir sorunun yaşandığı dönemde hepimize büyük görevler düşüyor. Özellikle CHP’lilere büyük görevler düşüyor. Bu toplantının bir özelliği daha var. Uzun bir süredir, 15 aydır aramızda olmayan değerli milletvekilimiz Enis Berberoğlu aramızda. Hoş geldin. Kapalı bölümde kendisi konuşacak, duygularını, düşüncelerini aktaracak. Belki gördüğü aksaklıklar bir şekilde dile getirilecek. Ama sonuçta Enis Bey’in aramızda olması mutluluk verici bir olay.

“2001’E GÖRE DAHA AĞIR BİR KRİZ”

– 16 yıldır Türkiye’yi tek başınıza yöneteceksiniz ve 16 yılın sonunda Türkiye’yi yeniden bir ekonomik krizin kucağına iteceksiniz. 16 yıl önce Türkiye ciddi bir sorun yaşadı bir ekonomik kriz yaşadı hiç mi ders almadınız oradan? Türkiye bugün bir ekonomik krizin göbeğinde, üstelik 2001’e göre daha ağır bir ekonomik krizle karşı karşıya. Bu kriz aşılabilir dedik, gelin 13 madde halinde sıraladığımız uygulamaya başlayın, göreceksiniz ki Türkiye krizden çıkabilir. Dolar baronlarının adamı olarak suçlandık. Bir akıl tutulması var. İyi niyetlerle çözüm öneriyoruz, ellerinin tersiyle itiyorlar

ŞABAN DİŞLİ AÇIKLAMASI

-(Yeni Ekonomik Plan) Kurumların başına liyakat sahibi insanlar getirecekmiş. Buna inanan var mı? Sanki Şaban Dişli’yi CHP Büyükelçi tayin etti. Adı bu kadar lekelenmiş bir kişi nasıl olur da Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmek için görevlendirilir? Hangi bilgisi, birikimi var?

“BU AÇIKLAMAYI NEDEN YAPTI BİLMİYORUM”

-Erdoğan ABD ziyaretinde ‘krizin Brunson ile alakası yok’ şeklinde açıklama yaptı bu açıklamayı neden yaptı bilmiyorum. Havuz medyası günlerce dış güçler diye yazmıştı. Havuz medyası şimdi ne yazacak?

“TEK ADAMA YAĞ ÇEKMEK İÇİN SÖYLÜYOR”

-“Ekim ayının 15’inden sonra her şey güllük gülistanlık olacak. Türkiye’ye milyon dolarlar akacak. Marketler fiyatları düşürecekler. Ekim ayı hayır ayı olacak.” Bunu söyleyen kişi  Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Konfederasyonu Başkanı. Tek adama yağ çekmek için söylüyor. Esnaf sattığı ürünü yerine koyacak ürün bulamıyor.

İSMAİL DEVRİM AÇIKLAMASI

-Pantolon almak için para bulamayıp intihar eden adamın yaptığı alışverişte ödediği her vergiden bu lüks hayatı yaşıyor. Ve diyor ki; kriz mıriz yok.

BİR GÜNDE 82 BİN 918 DOLAR

-12 Eylül 2018 TESK Genel Kurulu’nun yapıldığı gün. Tek adam konuşuyor dolar 6.36’dan 6.56’ya yükseldi. MB kararı sonrası dolar 6.03’e düştü. 1 milyon doları olan doları çevirerek 82 bin 918 dolar para kazandı.

“TÜRKİYE’NİN NASIL SOYULDUĞUNU BUNDAN DAHA ÇARPICI BİR ÖRNEK ANLATAMAZ”

-Türkiye’nin nasıl soyulduğunu bundan daha çarpıcı bir örnek anlatamaz. Kütahya Havaalanı. 50 milyon dolara yandaşa verilmiş. 6 yıl önce hizmete açılıyor. 2012-2016 arasında toplam 170 bin kişi. Ama Hazine buna garanti veriyor. Az olursa üstünü ben tamamlayacağım diyor. Toplam 4 milyon 73 bin 18 yolcu garantisi veriyor. Avro üzerinden veriliyor. 20 milyon 856 bin 848 Avro ödeniyor. Uçmayan yolcular için. Bir kişiye bile hizmet verilmese 20 milyon 856 bin 848 Avro ödeniyor. Hangi vicdan hangi ahlak bunu kabul eder? 29 yıl daha devam edecek. Bundan daha büyük bir soygun olabilir mi? Bunu her yerde anlatın.

“KRİZDEN ETKİLENMEYEN ÜÇ KESİM VAR”

-Krizden etkilenmeyen üç kesim var.

1) Saray var krizden etkilenmiyor.

2) İki rantiye sınıfı var.

3) Saray’ın çevresi var.

SARAY’IN ÇEVRESİ KİM?

Birincisi havuz medyası: Kağıt fiyatları arttı, gazeler kağıt bulamıyor. Havuz medyasının sıkıntısı yok. Sürekli tek adama övgü. Başka görevleri yok. Her şey onlara göre güllük gülistanlıktır. Köşe yazarlarının%99.9’u aklını kiraya vermiştir.

İkincisi dolar ile ihale alanlar: Saray çevresindeki müteahhitler. Bunların en önemlilerine beşli çete denir. En büyük ihaleleri bu beş firma almıştır. Dolar ile ihale aldıklarında TL değer kaybettikçe bunların kârı artıyor.

Üç, dolar ile fiyatları endekslenen hizmetler. Köprü, tüpgeçit.

Dört, dolar ile hazine garantisi alanlar.

“TÜRKİYE AÇLIK SORUNU İLE KARŞI KARŞIYA GELEBİLİR”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yakın zamanda bir açlık sorunu ile karşı karşıya kalabileceğini söyleyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu şöyle dedi:

“Türkiye bir açlık sorunu ile yakın bir zamanda karşı karşıya gelebilir. Bu fiyatları hangi çiftçi ödeyecek? Sanayiciyi ekonomik kriz etkiliyor mu, etkilemiyor mu? Enerji fiyatları, doğalgaz fiyatları sürekli artıyor. Önünü göremiyor. Herkes peşin mal satmaya başladı. Böyle bir ortamda tek yapacağı şey ya konkordato ilan edecek ya da işçi çıkaracak. Sıra geldi saraya. Saraydaki kişi ne diyor? ‘Kriz, mriz yok’ diyor. Bakıyorum hakkını yemeyelim. Sarayda kriz yok. Badem sütüyle besleniyor. Bunun için cebinden para ödüyor mu? Hayır. Badem unuyla kek yapıyor. Bunun için bir kriz var mı? Yok çünkü cebinden para ödemiyor. Ev kirası, uçak parası o da yok. Cebinden bir para ödüyor mu? Ödemiyor. Elektrik, doğalgaz, ısınma parası bunların hiçbirisi yok. Boşuna demiyor. Doğru ona göre kriz yok. Adını sayamadığım bir sürü yemekler var afiyetle yiyor. Herhangi bir kriz yok, diyor. Onun açısında kriz yok. Bu ülkenin fakir fukarası ödüyor. Diyor ‘kriz mriz yok’ vatandaş ile dalga geçiyor, alay ediyor. Sonuna kadar israf var. İsrafı da itibar diye algılıyor. ‘Ne kadar çok israf yaparsam o kadar itibarım artar’ diyor. İsraf itibar değil alay konusudur. O nedenle bütün dünya alay ediyor. Bütün bunlar olurken bu beyefendini yazlık, kışlık ve uçan sarayı var. Saraylardan aşağıya adıma atmıyor. Havada, yerde, tatilde saray var. 81 milyonun parasıyla, işsizim diye ağlayıp, işsizim diye şikayet edip kendisini yakan kişinin parasıyla yapıyor. Bu kişi hala kriz mriz yok diyor. Onurun şerefin haysiyetin varsa o uçağı iade edersin.”

SUNUMLAR YAPILACAK

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Basına kapalı olarak gerçekleştirilecek toplantıda CHP Grup Başkanvekilleri, yasama faaliyetlerine ilişkin bilgi sunacak. Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un uzun süredir üzerinde çalıştığı Yerel Seçim Strateji Belgesi de kamptaki değerlendirmeler arasında yer alacak. CHP’nin yerel seçim ilkelerinin belirleneceği belgeye son şekli verilecek. Belge, kamp sonrası kamuoyuyla paylaşılacak. Ayrıca Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz dış politik gelişmelere, Faik Öztrak ise ekonomik gelişmelere ilişkin sunum yapacak. Kampın Cumartesi günü yapılacak oturumunda ise milletvekillerine yönelik etkili iletişim semineri düzenlenecek. Sunum, Prof. Dr. Can Bilgili ve Kamil Sönmez tarafından gerçekleştirilecek. Toplantı 30 Eylül Pazar günü basın sunumu ile sona erecek.

 

Kaynak: Yeniçağ

Bu haber 193 kez okundu.

Gündem - 12:52 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.