KUL HAKKI!

Temel Atay - Kasım 12, 2019 8:14 am A A

Söylediklerim yanlış anlaşılmasın ama…
Kul hakkı yiyen insan, Müslümanlığın tüm vecibelerini yerine getirse de, en azından benim vicdanımda Müslüman olamaz. Kimse de benden, o insanın Müslümanlığına şahitlik etmemi bekleyemez. Kul hakkı yenilmek için değil, yenilmemesi için mücadele verilmesi gereken bir haktır bana göre.
Ne yazıktır ki, yüce dinimizin emrettiği ve kutsal kitabımızın ruhunu yansıtan “Kul hakkı” günümüzde olabildiğince yeniliyor. Özellikle de, bugüne kadar birçok kez hakkı yenilmiş olmasına rağmen, hasbelkader bir kurumun başına getirilmiş insanlar tarafından üstelik.
Devlete ve millete ait kurumların başına getirildikten sonra, kul hakkı yemeyi kendine hak sayan kişiler yiyor kulların haklarını;  “O’nun adamı”, “Bunun yandaşı” diyerek!
Bazen ödeneğini kesip, bazen de sürgüne yollayarak yapıyorlar bunu; Liyakat, Adalet ise hak getire, ilgilenmiyorlar bile! Çoluğu çocuğu mağdur ve perişan olacak diye düşünmeden yapıyorlar bunu.
Ders vermek, ceza vermek kul hakkı yemenin de önüne geçiveriyor birden.
İki dudağının arasından çıkan iki kelime, beyaz kâğıdın üzerine atılan bir tek imza ile yenir mi kul hakkı?
Bal gibi yiyorlar işte.
Sözünü ettiğimiz yönetenler, belki iyi yönetici olabilirler, hasbelkader millete ait kurumların başına da gelmiş olabilirler
ama “Müslüman” asla olamazlar. Çünkü Kul hakkını yiyorlar.
Şimdi bu yazıyı okuyup, “Acaba kimden, hangi yöneticiden bahsetti ki?” diye boş yere düşünmeyin.
Çünkü  bir tek kişiye özel yazılmış bir yazı değil bu yazı.
Verdiği emir, yaptığı uygulama ve aldığı karar ile bir tek insanı dahi mağdur edip, hakkını yiyen her yönetici için geçerlidir bu yorum.
Özellikle de oturdukları makam sayesinde, kul hakkı yemeyi kendine hak görenler içindir. O yüzden kimse üzerine alınmasın. Ya da herkes alınsın!

Temel ATAY

Bu haber 312 kez okundu.

Temel Atay - 8:14 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.