Likya İlmekleri Defilesi göz kamaştırdı

Fethiye - Ekim 7, 2022 11:26 am A A

Fethiye Likya Kadın Kooperatifi ve TUI Care Foundation ortaklığında hayata geçirilecek “Likya’nin İlmekleri Projesi” tanıtım toplantısı yapıldı. Kısa bir moda defilesinin de yapıldığı toplantıya; kamu sektörü temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, işadamları ve turizmcilerden oluşan geniş bir paydaş kitlesi katıldı.

TUI Blue Sensatori Barut Fethiye Otelinde gerçekleştirilen lansmanda, 2023 yılı sonuna kadar sürmesi planlanan Likya’nın İlmekleri Projesinin, Fethiye’nin Yeşilüzümlü ve İncirköy mahallelerinde uygulanmakta olan geleneksel, coğrafi işaretli “Dastar” dokuma yöntemine yeni bir yaklaşım getirdiği vurgulandı. Ayrıca, çağdaş tasarımlar ve işlevsel bir pazarlama stratejisi ile birlikte geçim kaynaklarını iyileştirmeyi amaçladığı dile getirildi.

TUI Care Foundation Türkiye Program Müdürü Şemsi Toprak, yaptığı konuşmada, TUI Care Foundation’un Türkiye’de çok yönlü bir program geliştirmekte olduğunu; çevre koruma, eğitim, tarımsal üretim ve girişimcileri destekleme konularında Antalya, Muğla, İzmir ve Aydın’da yeni projeleri hayata geçirmeyi planladıklarını belirtti.

Toprak, kültürel değerleri desteklemenin öncelikli çalışma alanlarından biri olduğunu belirterek, şunları kaydetti; “Geleneksel dastar dokuma tekniğinin taze bir bakış açısıyla yeniden yorumlanması ve günümüz trendlerine uygun ürünlerin geliştirilmesi, bu dokuma yöntemini daha sürdürülebilir kılıyor. Proje, yer alacak kadınların geçim kaynaklarına katkıda bulunacak. Yerellik olgusunu en iyi şekilde aktarabilecek turizm ürünlerinden biri olma potansiyeli olan dastarlar, bölgenin tanınırlığına da katkı sağlayacaktır.” dedi.

Fethiye Likya Kadın Koopertifi Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem Karaca da, bir süredir dastar dokuma yöntemiyle ilgili yenilikçi çalışmalar sürdürdüklerini, uzun süredir hak ettiği değeri bulamamış bu kumaşları Türkiye’nin önde gelen modacıların da katkılarıyla talep görür bir hale getirdiklerini belirtti. Eğitim, malzeme tedariki ve pazarlama konularının öncelikli olarak ele alınacağı Likya’nın İlmekleri projesine verdikleri destekten ötürü TUI Care Foundation’a teşekkür eden Karaca, Yeşilüzümlü’nün bir Moda Köyü olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini, hayata geçirilen bu uluslararası işbirliği sayesinde dastar dokuma yönteminin sadece Türkiye’de değil uluslararası alanda da tanınırlığını sağlamaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca da, kurulan ortaklıktan ve bu gelecek vadeden girişimden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bölgenin kültürel değerlerini desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. Belediye personellerinden oluşan mankenler defide yoğun alkış aldı. Karaca tüm personelini tebrik etti.

 

 

DORUKTÜRK EGE – Ege Avşaroğlu

#likya
#likyanınilmekleri
#fethiye
#fethiyebelediyesi
#alimkaraca
#likyakadınkooperatifi
#doruktürktv
#doruktürkege

Bu haber 163 kez okundu.
Fethiye - 11:26 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.