Mevlüt Çavuşoğlu: ABD geri vites yapıyor

GÜNCEL - Ocak 10, 2019 10:27 am A A

Bazı ABD’li yetkililerin Trump’ı, Suriye’den çekilme kararından caydırmak amacıyla çaba sarf ettiğini belirten Çavuşoğlu, Rusya ve YPG yakınlaşması iddialarına yönelik, “YPG’nin gerçek amacının Suriye’yi bölmek olduğunu Ruslar da gördü” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin Suriye’den çekilme sürecini değerlendiriyor. Çavuşoğlu, “Hem çekilme kararı vereceksiniz hem de çekilmemek için Türkiye’yi suçlayıcı bahaneler bulacaksınız. Rahmetli Demirel derdi ‘Süper güçlerde geri vitesi olmaz’ diye. ABD geri vites yapıyor” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye konusu ile ilgili konuştu. Bolton ve Pompeo’nun açıklamalarına da değinen Çavuşoğlu, “Hem çekilme kararı vereceksiniz hem de çekilmemek için Türkiye’yi karalayacak noktalar sunacaksınız. ABD’nin bazı güvenlik güçleri Trump’ı çekilme kararından caydırmak istiyor” dedi. NTV’ye konuşan Bakan Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, ‘Trump’ın kararı kesindir’ açıklamasının önemli olduğuna da dikkat çekti, “Bizim operasyonumuzun ABD’nin çekilip çekilmemesiyle bir ilgisi yok. Biz ulusal güvenliğimizi tehlikeye düşürecek olumsuz noktada gerekeni yaparız. Sahada ABD’nin çekilmemesi için çalışanlar var. Bolton’un açıklamalarından da bunu anlıyoruz ama biz Trump’ın söylediklerini dikkate alıyoruz.” diye konuştu.

‘RUSLAR YPG’NİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜ’

Rusya ve YPG’nin Suriye’de birlikte devriye attığı yönündeki haberlere de değinen Çavuşoğlu,  “Mümbiç’te ABD var, destek verdiği YPG var, geçtiğimiz yıldan bu yana Mümbiç’in çevresinde rejim ve Rus unsurları da var. Rejimin Mümbiç’e gireceği yalanını da attılar. Buna benzer manüplasyonlar olacaktır. YPG herkesi kullanıyor. Rusya’yı da kullanıyor. Ama YPG’nin gerçek amacının Suriye’yi bölmek olduğunu Ruslar da gördü” dedi.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 60 kez okundu.

GÜNCEL - 10:27 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.