Miraç Efe Doğan : Basketbolu çok özledik ama insan sağlığı çok daha önemli

DORUKTÜRK EGE - Mayıs 4, 2020 10:01 am A A

Lokman Hekim Fethiye Belediyespor Genel Kaptanı Miraç Efe Doğan, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen liglerle ilgili olarak “Basketbolu çok özledik ama insan sağlığı çok daha önemli” dedi.

Basketbol liginin geleceğiyle ilgili olarak Yönetim Kurulu üyeleri ve başantrenör Alkım Ay ile sürekli değerlendirme halinde olduklarını belirten Miraç Efe Doğan, şunları söyledi: “Basketbol Federasyonu’nun bugünlerde ligin gidişatı hakkında resmi açıklama yapmasını bekliyoruz. Federasyon yetkilileri, Spor Bakanı, Sağlık Bakanı, Bilim Kurulu gibi konuyla ilgili paydaşların nihai tavsiyeleri doğrultusunda bir karar alacaklar. Nasıl kararlar alınırsa alınsın, mutlaka birileri üzülecek, birileri sevinecektir. Önümüzde çok çeşitli senaryolar var ama hiçbiri herkesin mutlu olmasını sağlamayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Salgın nedeniyle dünyadaki tüm spor kulüpleri sıkıntılı

Genel Kaptan Miraç Efe Doğan “salgın nedeniyle dünyadaki tüm spor kulüplerinin sıkıntıya düştüğünü, sponsorların desteklerinin azalacağını, hatta bazı sponsorlukların iptal edilebileceğini, Avrupa’nın dev takımlarının dahi maaşlarda kesintiye, kadrolarında kısıntıya gittiklerini, birkaç örnek vermek gerekirse, Belçika’nın köklü kulüplerinden Lokeren’in iflasını açıkladığını, İsviçre’nin köklü kulüplerinden Sion’un oyuncuları maaşlarında indirime gitmeyince kulüp başkanının tüm futbolcuların sözleşmelerini geçici olarak feshettiğini, İskoçya’nın Hearts takımının oyuncuların sözleşmelerinde %50 oranında indirime gittiğini, Şampiyonlar Ligi’nde Slovakya’yı temsil eden Zilina’nın koronavirüs salgını sonrası oyuncularının % 80 maaş indirimi talebini kabul etmemeleri nedeniyle iflasını açıkladığını, bu örneklerin çoğaltılabileceğini” belirtti.

Lokman Hekim Fethiye Belediyespor Genel Kaptanı Miraç Efe Doğan, “basketbolda da druumun farklı olmadığını, hem Avrupa’da, hem Türkiye’de basketbol kulüplerinin sıkıntılı olduklarını, yabancı basketbolcuların çok büyük kısmının ülkelerine döndüklerini, geri gelip gelmeyeceklerinin belli olmadığını, Türk Basketbol Federasyonu öncelikle Nisan sonuna kadar bekleneceğini açıklamasına rağmen, bu sürenin Mayıs ayı ortalarına sarkabileceğini, fakat 2019 – 2020 sezonunun başlayabileceğini düşünmediklerini” söyledi.

Belediye ve Kulüp yönetimi olarak tüm alternatiflere göre planlamalarımızı yaptık

Miraç Efe Doğan, “Koronavirüs nedeniyle mağdur olan yüzlerce kulüp, binlerce sporcu var. Bizim oyuncularımız bizden, biz de Federasyon’dan haber bekliyoruz. Spor endüstrisinin çok büyük bir ekonomik yönü var ama her şeyden önce insan sağlığı gelir. Pek çok yabancı oyuncu Türkiye’yi dönmemek üzere terk ettiler. Bazı oyuncular ise özel protokol imzalayıp ayrıldılar ve yeni gelişmelere göre pozisyon alacaklar. Basketbol Federasyonu liglerin devamına karar verse bile yabancı oyuncuların geri dönüp dönmemeleri, 14 günlük karantina süresi gibi pek çok teknik detay var. Biz Belediye ve Kulüp yönetimi olarak tüm alternatiflere göre planlamalarımızı yaptık.

 

Oynanan 24 haftanın yarısında biz liderdik

Lokman Hekim Fethiye Belediyespor Genel Kaptanı Miraç Efe Doğan “Fethiye olarak bu sezon müthiş bir rüzgar yakalamıştık. Herşey normal akışında devam etseydi, biz kalan 6 maçımızı da kazanıp zaten Süper Lig’e çıkacaktık. Bundan hiç şüphemiz yok” dedi.

Liglerin durdurulduğu gün itibarıyla takımımız 24 maçta 19 galibiyetle liderin arkasından sayı averajıyla ikinci sıradaydı. Oynanan 24 maçlık periyodun 12 haftasını biz lider geçmiştik. Ortada inkar edilemeyecek bir sportif başarı vardı. Adeta tüm Fethiye basketbol topunun etrafında birleşmişti. Belediye yönetimi, Kulüp yönetimi, teknik kadro ve ana sponsorumuz Lokman Hekim Esnaf Hastanesi olarak zaten üst lige hazırlanmaya başlamıştık.

Fakat şu anda her kulüp gibi biz de beklemedeyiz. Galatasaray’ın bile amatör branşları kapatma ihtimalinden bahsettiği bir ortamda hiçbir şeyin eskisi gibi devam etmeyeceği gün gibi aşikar. Süper Lig’de dev camialarla mücadele edebilmek için daha fazla sayıda ve daha yüksek meblağlarda katkı sunabilecek sponsorlara ihtiyaç duyacağız. Ama bu ekonomik koşullarda bunun nasıl olabileceği, tüm kulüpler gibi bizim için de bir muamma.  Tarihte daha önce görülmeyen çok sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Bu günleri ancak spor camiasındaki tüm paydaşlar olarak birbirimize maddi, manevi destek vererek atlatabiliriz. Aksi takdirde, süreç iyi idare edilmezse iflas eden pek çok kulüp görülebilir.

Biz Belediye ve Kulüp yönetimi olarak bu sezon bizlere müthiş keyif yaşatan, tüm Fethiye’yi gururlandıran takımımızdaki herkese, tüm emeği geçenlere haklarını teslim ediyoruz. Fakat işlerin biraz normalleşmesini, çarkların tekrar yavaş yavaş bile olsa dönmeye başlamasını beklemek zorundayız.

Liglerin mevcut haliyle tescil edileceğine ve Süper Lig’e çıkacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki sezon Kulüp olarak yaşayacağımız ve Fethiye’ye yaşatacağımız keyifli maçlarla içinde bulunduğumuz sıkıntılı günleri sadece kötü bir anı olarak hatırlamayı umuyoruz.”

DORUKTÜRK MERKEZ (EGE), SABİH SAMUR, FETHİYE

Bu haber 1097 kez okundu.
DORUKTÜRK EGE - 10:01 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.