MUĞLA ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON KURULU, MUĞLA İLİ LİMON ÜRETİCİ SORUNLARI BASIN AÇIKLAMASI

Datça - Kasım 10, 2021 1:46 pm A A
MUĞLA ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON KURULU,
MUĞLA İLİ LİMON ÜRETİCİ SORUNLARI BASIN AÇIKLAMASI

Muğla bölgesinde Ortaca’da 80000 ton, Dalaman ilçesinde 20000 ton limon(enterdonat) üretimi yapılmaktadır. Bölge çiftçimiz bu sene satış pazarı bulamamakta bulsa bile düşük fiyatta satış yapmak zorunda kalmıştır.

İlçemizde 2020 yılı limon satış fiyatı 3 tl(kg)’dir. Bu sene bölge tüccarları limon alımına yanaşmamış, limonların yarısından fazlası dalında kalmıştır. Çiftçinin limon üretim maliyeti 1,60-2.0 tl’dir. Son bir yılda çiftçilerimizin üretimde kullanmış olduğu ilaç gübre gibi girdilerin maliyetleri %100 ve %400 arası artmıştır. Dolayısıyla bu sene çiftçi hiçbir kazanç elde edemeyeceği için mağdur duruma düşmüştür. Birçok çiftçimiz geçen yıl yaşanan aşırı sıcak hava nedeni ile zaten mağdur durumdaydı bu seneki kazançsız fiyat durumu ile bankaya olan borçlarını ödemekte zorlanıyorlar. Fiyat dengesizliğinin ve tüccarlardan talep görmemesinin nedenin 2 yıl önce Rusya ihracatında konulmuş olan kotadır. Biran önce Rusya ile aradaki problemlerin çözülmesi Rusya’ya giden tırların gümrüklerde uzun süre bekletilmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir. Çiftçinin bu mağduriyetinin giderilmesi için her yıl masraflar hesaplanarak yaş meyve ve sebzede taban fiyat uygulamasına geçilmesi gerekmektedir. Acil olarak da İÇ  ANADOLU, GÜNEYDOĞU ANADOLU VE DOĞU BÖLGELERİMİZDE limon tüketimi alışkanlığı az olduğu için o bölgelerimizde devletimiz eliyle okullarda limon dağıtımı (daha önce yapılmış olan patates, soğan örneğinde olduğu gibi) öncelikle sağlık için limon tüketimini arttırmalıyız. Limon üreticilerimizin bu seneki sıkıntıyı atlatabilmesi için gerekirse bu seneye mahsus fatura karşılığı aldığı mazot ilaç ve gübrenin devletimiz tarafından %25 desteklenmesi, daha önce verilen desteklerin dekar değil de tonaj bazlı olması daha önce ihracatçıya verilen ihracat desteğinin verilmeye devam etmesi, farklı ülkelerdeki ticari ataşelerimizle koordine sağlayıp dünyadaki limon pazarını arttırmamız

Çiftçilerimizden gelen talep ve şikâyetler doğrultusunda bu durumun Türkiye İhracatçılar Birliği ve gerekli bakanlıklarla biran önce konuşulup çözüme ulaştırılmasını istiyoruz.

Bilgilerinize arz ederiz. 09.11.2021

 

Mehmet BAŞTUĞ
MUĞLA İl Koordinasyon Kurulu Başkanı

DORUKTÜRK EGE – SABİH SAMUR – MUĞLA

 

 

Bu haber 415 kez okundu.
Datça - 1:46 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.