Sindirime dost prostata birebir! Altın Otunun faydaları

SAĞLIKLI YAŞAM - Ekim 3, 2020 1:41 pm A A
Bilimsel adı Helichrysum Arenarium olan altın otunun faydaları saymakla bitmiyor. Peki mide dostu olarak bilinen altın otu neye iyi gelir? Altın otu hangi hastalıkları engeller? Altın otu zararları nelerdir? Altın otu çayı nasıl yapılır? Altın otunun zararları neler? Altın otu nasıl kullanılır? Altın otu çayı zayıflatır mı? İşte altın otunun faydaları.

Altın otu ülkemizde yetişebilen bir bitki türü. Güneş çiçeği, Yahudi otu, altın asa, altın başak, ölmek çiçek olarak da bilinen altın otu, mide, bağırsak ve sindirim dostudur. Son yıllarda gittikçe popülerleşen altın otu içindeki P vitamini ve çok sayıda mineraller sayesinde günlük yaşantımıza ve sağlığımıza katkı sağlıyor. İşte altın otu faydaları, altın otu çayı ve kullanım şekli.

 

ALTIN OTUNUN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Prostata iyi gelir.

Mide ve sindirim dostu olan altın ot, mide ekşimesi, mide yanması, gastrit  gibi sorunları giderir. Mide özsuyunu artırır.

Basura iyi gelir.

Böbrek kumu ve taşının vücuttan atılmasını sağlar.

Altın ot çayının idrar söktürücü özelliği vardır.

Altın otu çayının ödem attırma özelliği var. Bu özelliği sayesinde az da olsa kilo kaybı yaşanabilir. Bazı uzmanlar altın otu çayının tok tutma özelliği olduğundan dolayı zayıflamaya yardımcı olduğunu düşünüyor.

Pankreas ve safra salgısını artırır.

Romatizma, kireçlenme, eklem ve kas ağrılarını hafifletici, kramp çözücü etkisi vardır. Altın otunun yağı ve çayı cilt dostudur. Cildin sıkılaşması ve nemlendirilmesi için de altın otu yağı ile bakım yapılabilir.

Düzenli olarak çayının tüketilmesi varis oluşumunu engeller.

İltihap oluşumunu önler.

BASİTÇE ALTIN OTU ÇAYI YAPABİLİRSİNİZ

Altın otu çayı demlemek için bir bardak sıcak suyun içine 3-4 adet altın otu çiçeği atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Çiçeklerini süzüp tüketin. Tadı acı olduğu için 1 çay kaşığı bal ile tatlandırabilirsiniz.

ALTIN OTUNUN ZARARLARI NELERDİR

Altın otunun bilinen bir zararı yok. Ancak 10 yaşından küçük çocukların tüketmesi önerilmez. Altın otu yağını kullanmadan önce cildinizde küçük bir alana uygulayarak alerjinizin olup olmadığını test etmenizde fayda var.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 1487 kez okundu.
SAĞLIKLI YAŞAM - 1:41 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.