SİYASET, SİYASETÇİLER VE SİYASİ AHLAK KAVRAMI

GÜNCEL - Ekim 4, 2023 10:18 am A A
Atatürk; “Asla hatırdan çıkarmamalısınız. Bizim en büyük kuvvetimizi, bugün de yarın da dürüst ve açık bir siyaset ile sözlerimize bağlılık teşkil edecektir.” Sözleriyle siyaset ile ilgili görüşünü özetlemiştir.
Siyaset; devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıdır. Yani herkesin değil, alanında sanatkar seviyesine erişmiş doğru ve namuslu insanların işidir. Siyaset önemlidir. Çünkü bu kurum siyasetçiler vasıtasıyla devleti ve devletin tüm Milli Güç unsurlarını yönetir.
Türkiye’de siyasetin içinde bulunduğu durumu tespit etmek çok kolaydır. Gazete arşivlerinde siyaset kurumunun içine düştüğü olumsuz durumu tüm unsurları ile bulabilirsiniz. Sonuçta devleti yönetme sanatını icra edecek kişilerin bu ülkenin en güvenilmez kesimini teşkil ettiğini de yaşayarak anlayabilirsiniz..
Ülkemiz üzerinde milli çıkarı olan küresel mihrakların bu olumsuzluğun oluşmasında önemli etkisi olmuştur. Onlar kendi çıkarlarına uygun niteliksiz kadroları açıkça destekleyerek “Siyasi Ahlâk” unsurunun aşınmasına uygun zemin hazırlamışlardır.
.
Cumhuriyet Yönetimi, siyaset kavramını; yolsuzluk, köşe dönmecilik ve soygunculuk seviyesine indirten köhnemiş ve kokuşmuş siyasi kişiliklerden mutlaka kurtulmalıdır. Dinamik, heyecanlı, vatan ve millet sevgisi ile dopdolu, bilinçli ve denenmemiş kadrolar yurt çapında siyasi görevleri paylaşmalıdır.
Bu ülkemizin kaçınılmaz ve öncelikli ihtiyacıdır. Bütün yönleri ile denenmiş, verebileceklerinin azamisini vermiş, gelecekten hiç bir beklentisi kalmayan kifayetsiz siyasetçilerin yerlerini aydın ve geleceğe ümitle bakan genç nesillere devretme zamanı gelmiştir. Siyaset ivedilikle parti liderlerinin tekelinden çıkartılıp geniş halk kitlelerinin katılımı ile güçlendirilmelidir.
Ben ülkemde temiz siyasetin ve temiz siyasetçinin hakim unsur olacağı günleri görebilmenin özlemini çekiyorum. Türkiye ve Türk milletinin güçlenmesine gönül veren kadroların bilinçli ve planlı çalışmaları sonunda siyaset kelimesinin lügat karşılığı olan ” Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı” vasfına yeniden kavuşacağına inanmak istiyorum.
Bu haber 369 kez okundu.
GÜNCEL - 10:18 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.