Şok iddia: ABD, Türkiye’ye F-35 teslimatını askıya alabilir

Dünya - Mart 21, 2019 10:55 am A A

Reuters’ın özel haberine göre, ABD’nin Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger, Türkiye’ye F-35 teslimatı hazırlıklarının askıya alınabilineceğini belirtti.

Reuters’ın özel haberine göre, ABD’nin uluslararası güvenlik ilişkilerinden sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Katie Wheelbarger, Türkiye’ye F-35 teslimatı hazırlıklarının askıya alınabilineceğini açıklayarak “S-400 bir bilgisayar. F-35 bir bilgisayar. Bilgisayarınızı düşmanınızın bilgisayarına bağlamazsınız ve en basit şekilde bunu yapmış olacağız” dedi.

Wheelbarger, “Uçakların muhafazasının nihayetinde onlara verileceği varsayımıyla bu süreçte mütemadiyen birtakım kararlar alınıyor… Yani (bu konuda ciddi olduğumuz) sinyalini vermek üzere askıya alınabilecek birçok şey var” dedi, fakat atılabilecek adımlar ile ilgili detay vermedi.

ABD’li yetkililer, henüz bir karar alınmış olmamasına karşınWashington’un Türkiye’yi F-35’i teslim almaya hazırlamak üzere atılan adımları askıya almayı düşündüğünü doğruladı.

Diğer taraftan başka bir yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada ayrıntı vermeden, ABD’nin F-35 motor deposunun yerleştirilmesi için alternatif bir yer arayışına girebileceğini açıkladı.

Stratejik Uluslararası İlişkiler Merkezi’nin Türkiye projesinden sorumlu Bülent Alirıza, “Türkiye F-35 programından çıkarılırsa iki müttefik arasında son yılların en büyük krizlerinden biri çıkar” açıklamasında bulundu.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 75 kez okundu.

Dünya - 10:55 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.