ABD Başkanı Trump’tan AB’ye gümrük vergisi tehdidi

Dünya - Şubat 21, 2019 9:01 am A A

ABD Başkanı Trump, AB ile ticaret anlaşmasının sağlanamaması halinde ithal otomobillere gümrük vergisi getirebileceklerini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Avrupa Birliği (AB) ile ticaret anlaşmasına varamaması halinde Avrupa’dan ithal otomobillere gümrük vergisi getireceğini belirtti. Trump, “Bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz. AB ile anlaşma yapmak için çok katılar. Anlaşma yapmazsak, gümrük vergileri getireceğiz” dedi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ile Beyaz Saray’daki görüşmesinde gazetecilere konuşan Trump, otomobillere yönelik gümrük vergilerinin yönetiminin değerlendirdiği bir şey olduğunu söyledi.

Trump, “Bir anlaşma yapmaya çalışıyoruz. AB ile anlaşma yapmak için çok katılar. Anlaşma yapmazsak, gümrük vergileri getireceğiz” dedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bu hafta başlarında, Trump’ın şu anda Avrupa’dan ithal otomobillerine ek gümrük vergileri uygulamayacağına söz verdiğini söylemişti.

Ancak ABD Ticaret Bakanlığı, otomobil ithalatı ile ilgili hazırladığı raporu 17 Şubat’ta Beyaz Saray’a göndermişti.

Rapor, Trump’ın otomobil ve parça ithalatına yüzde 25’e varabilecek gümrük vergileri getirmesine yol açabilir.

Trump, dün bu raporu bir çalışma olarak nitelendirerek, “Çok dikkatli çalıştık. Sonuçları gördük. Fakat asıl önemli olan AB ile adil bir anlaşma yapıp yapamayacağımız” dedi.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 115 kez okundu.

Dünya - 9:01 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.