NASA başkanından Hindistan’a sert tepki

Dünya - Nisan 2, 2019 11:56 am A A

NASA Başkanı Bridenstine, Hindistan’ın anti uydu (ASAT) füze testini korkunç bir şey olarak nitelendirerek Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlara tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi geride bıraktığımız hafta, Dünya’nın alçak yörüngesindeki bir uyduyu, Hint uzmanların geliştirdiği füzeyle başarılı bir şekilde vurduğunu bildirmişti. Konu ile ilgili gazetecilere konuşan NASA Başkanı Jim Bridenstine, Hindistan anti uydu füze testinin uzay İstasyonunun yörüngesinden daha yükseğe çıkan 60 adet yörüngesel enkaz meydana getirdiğini ifade etti.

Bridenstine, “Bu korkunç bir şey, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üzerinden geçen bir döküntü gönderen bir olay yaratmak. Ve böyle bir aktivite, yakın zamanda gerçekleşmesini beklediğimiz uzaya insanlı uçuşların geleceği ile uyumlu değil.” açıklamasında bulundu.

Bridenstine, NASA’nın izleyebileceği 10 santimetreden 60 metreye kadar ve uzay istasyonunun orbital yüksekliği boyunca ilerleyen 400 adet yörüngesel enkaz belirlendiğini söyledi. Ajans, geçtiğimiz hafta itibarıyla, Birleşik Uzay Operasyon Merkezi (ABD Stratejik Komutanlığı’nın bir parçası) ile beraber Uluslararası Uzay İstasyonuna küçük döküntü (enkaz)etkisi riskinin 10 günlük bir süre içerisinde yüzde 44 oranında arttığını tahmin etmişti.

Modi, “Misyon Şakti” adı veridiği deneme anti uydu denemesi ile ilgili, ABD, Rusya ve Çin’in yanı sıra Hindistan’ı, bu kabiliyete sahip “süper ligdeki ülkeler” arasına girdiğini söylemişti.

Hindistan’ın ASAT füzesi tarafından tahrip edilen hedefin hizmet dışı bir Hint uydusu olduğunu bildirildi. Bazı kaynaklar uydunun 24 Ocak’ta Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu (ISRO) tarafından başlatılan mikro bir uydu olduğunu açıklamıştı.

Bu haber 154 kez okundu.

Dünya - 11:56 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.