ABD’de sekiz sene sonra bir ilk

Dünya - Kasım 7, 2018 9:58 am A A

ABD’de yapılan ara seçimlerde, Cumhuriyeteçi Parti ABD Senatosu’ndaki üstünlüğünü korumayı başarırken, kesin olmayan sonuçlara göre, Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluğu elde etti.

 

Amerikalılar Salı günü yapılan ara seçimlerde milletvekillerinden oluşan Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin tümünü, her bir eyaletten 2 senatör olmak üzere toplam 100 senatörden oluşan ABD Senatosu’nun da 35 üyesini belirlemek için sandık başına gitti.

Başkan Donald Trump ve Cumhuriyetçi Parti için son derece önem taşıyan ara seçimlerde ayrıca 50 eyaletten 36’sının valileri de belirlendi.

New York’un da içinde bulunduğu doğu bölgesinde Türkiye saati ile Çarşamba sabahı 04:00’da sona eren seçim sonuçlarında ilk gelen bilgilere göre Cumhuriyeteçi Parti ABDSenatosu’ndaki üstünlüğünü korumayı başarırken, kesin olmayan sonuçlara göre, sekiz senenin ardından Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluğu elde etti. Buna göre, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar’ın 230, Cumhuriyetçiler’in de 205 sandalyeye sahip olacağı tahmin ediliyor.

SORUŞTURMA BAŞLATMA YETKİSİ BULUNUYOR

Temsilciler Meclisi’nin komiteleri  aracılığıyla soruşturma başlatma yetkisi bulunuyor. Ayrıca, başkanların azil süreci de Temsilciler Meclisi’nde başlatılıyor. Senato’da ise Cumhuriyetçiler sandalye sayılarını  artırmayı başardı. Senato’da en az üç eyalet Demokratlardan Cumhuriyetçilere geçti.
Amerikalılar Salı günü yapılan ara seçimlerde milletvekillerinden oluşan Temsilciler Meclisi’nin 435 üyesinin tümünü, her bir eyaletten 2 senatör olmak üzere toplam 100 senatörden oluşan ABD Senatosu’nun da 35 üyesini belirlemek için sandık başına gitti. Başkan Donald Trump ve Cumhuriyetçi Parti için son derece önem taşıyan ara seçimlerde ayrıca 50 eyaletten 36’sının valileri de belirlendi.

BAŞKAN TRUMP’TAN İLK AÇIKLAMA

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı açıklamada, “Sonuçlar, Trump’ın politikalarında değişikliğe neden olmaz” ifadesini kullandı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ABD Başkanı Trump seçimi değerlendirdi. Trump, “Bu gece muhteşem bir başarıydı, herkese teşekkürler” dedi.

Öte yandan Trump’ın, Temsilciler Meclisi’nde Azınlıkların lideri olan Nancy Pelosi’yi arayarak tebrik ettiği açıklandı. Trump’ın, Pelosi’yi Temsilciler Meclisi’nde Demokratların çoğunluğu ele geçirmesini tebrik ettiği ifade edildi. Pelosi’nin üst düzey yetkilisi Drew Hammill, “Trump, Pelosi’den iki tarafın da haklarını gözetecek şekilde yönetmesini istedi” dedi.

PENCE’İN KARDEŞİ KONGRE ÜYESİ SEÇİLDİ

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in kardeşi Greg Pence, Indiana eyaletinden Kongre üyesi seçildi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in kardeşi Greg Pence, Indiana eyaleti 6. Bölge’den Cumhuriyetçi Partiden Kongre Üyeliğini kazandı.

Pence yaptığı açıklamada, “ ABD Kongresi’nde görev yapmak üzere seçilen erkek kardeşim Greg Pence’i tebrik ediyorum. Greg, ülkemize üniformalı olarak hizmet etti ve Washington DC’de aynısını yapacağını inanıyorum. çok gurur duyuyorum. Kardeşim Greg Pence’in Başkan Trump ile birlikte çalışmasını dört gözle bekliyorum” dedi.

 

Kaynak Cumhuriyet

Bu haber 68 kez okundu.

Dünya - 9:58 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.