Son Başbakan ve Son Belediye Başkanı (?)

Sabih Samur - Aralık 29, 2018 8:42 pm A A

Neden AK Parti’nin İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım olarak seçildi düşündünüz mü?
Çünkü Yıldırım iyi bir Uygulayıcı. Görev adamı.
Yıldırım neden Başbakan olarak tercih edildi ise aynı sebeple bugün İBB Başkan Adayı olarak tercih edilmiştir.
Yeni Yönetim Sisteminde her şey Cumhurbaşkanına bağlanırken Bakanların Cumhurbaşkansız adım atması düşünülemez. Kaldı ki İçişleri gibi aslında çok kuvvetli olması gereken bakanlık dahi aslında sadece icraatları bildiren, haberdar eden yeni tabirle bir “admin” durumundadır. 
Örnek mi?
İstanbul gibi dev bir şehirde asayiş ile ilgili hiçbir konuda, hiçbir haberde yetki ve sorumluluğu olduğu halde adı geçmez.
Neden?
Son alınan karar nedir?
Belediyeler artık Cumhurbaşkanına bağlıdır. Kimden alınmıştır? İçişleri Bakanlığından.
Peki ne var bunda?
Ne olduğunu anlamamız için İstanbul ve Büyükşehirler dışındaki Anadoludaki ilçe yönetim şekline göz atmamız lazım.
İlçeyi seçilmiş ve atanmış iki yönetici yönetir.
Eğer İlçe AK Parti’nin Belediye Başkanı tarafından yönetiliyorsa Kaymakam rahattır, sıkıntı yoktur; protokol takibi, karşılama falan filan… Valinin telefon emirleri ve uygulanması ile geçen rutin günler…
Diğer türlü yani Belediye muhalefet partisinde ise işte orada sıkıntı var. Ve Kaymakam devreye girer. Konumu gereği devleti temsilen Vali talimatı ile Belediye Başkanının yetkili olmadığı kısımlara olmayan bütçesi ile müdahale eder, halka hizmet yarışına girer. 
Nedir bunlar? Muhtarlar toplanır, anlat bakalım denir, not tutulur. Tutulan notlar Valiye. Validen de giderse Ankara’ya…
Parke taşlar bir şekilde merkezden gelir. Belediye asfalt döker, Kaymakam da parke dizer…
Bunları da uzaktan izleyen müfettiş belki de vali not alır ve gerekli merciye iletir. Bir bakmışsın ilçe için canını dişine takmış, uykusuz kalmış Kaymakam bir sonraki görev yerinde koskoca Vali olur.
Bitmez tükenmez Anadolu.
İşte tüm bunları ezbere bilen Cumhurbaşkanımız, artık bu sistem ile çift başlılıkla bu işlerin yürümediğini Kaymakamların aslında atıl durumda olduklarını ve 9 saatlerini doldurmak için iş üretmeye çalıştıklarını bilmektedir.
İşte bu kısa ama dolu açıklamadan sonra “Neden Binali Yıldırım?”
sorusuna yanıt vermiş oluyoruz.
İmamoğlu eğer son aya doğru gazetecilerin tuzak sorularına “hepimiz kardeşiz türküsü ile yanıt verip ne var ki HDP ile de aynı safta yer alabiliriz” diye cevap verdiği gün Yıldırım İBB Başkanıdır.
İBB Başkanı olan Yıldırım bilin ki son Başkandır.
Az önce açıkladığım çift başlılık nedeni ile Belediye Başkanlığı aynı Başbakanlık gibi kalkmak zorundadır.
Nasıl ki yakın gelecekte Doktor yerine “Tekniker Doktor” gibi bir sıfat olacaksa aynı şekilde merkezden atanacak il ve ilçeleri yönetecek Belediye Başkanı ve Kaymakamın birleşmesinden oluşacak tek ve tam yetkili “Belmakam” veya “Şehir Başkanı” gibi bir sıfatlı yöneticiler olacaktır.
Son Başbakan Binali Yıldırım İstanbul’u kazandığı an bu son seçimdir.
Türkiye değişiyor…
Her şeyin hayırlısı

Sabih Samur

Bu haber 222 kez okundu.

Sabih Samur - 8:42 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.