Srebrenitsa Soykırımının Kurbanları Bayrampaşa’da Anıldı

Bayrampaşa - Temmuz 14, 2023 9:35 am A A

Bundan tam 28 yıl önce Bosna Savaşı sırasında Srebrenitsa’da soykırıma uğrayan binlerce masum Boşnak Müslüman, Bayrampaşa’da düzenlenen yürüyüşle anıldı. Yürüyüşe katılan Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, “Srebrenitsa’da yapılan, ‘medeni Avrupa’nın (!) kara lekesi Boşnak soykırımını unutmadık, unutturmuyoruz. Unutmayalım, çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” dedi.

Srebrenitsa’da 1995 yılında soykırıma uğrayan Boşnak Müslümanlar, Bayrampaşa Belediyesi ve Türkiye Bosna Sancak Derneği tarafından düzenlenen yürüyüşle anıldı. Yıldırım Mahallesi Şehit Kamil Balkan Caddesi’nde başlayan yürüyüş Şehir Parkı’ndaki Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı’nda sona erdi. Burada anıta çiçekler bırakan ve bir konuşma yapan Belediye Başkanı Atila Aydıner, “28 yıl önce Srebrenitsa’da hunharca katledilen Boşnak kardeşlerimizi dua ve rahmetle anıyorum. Srebrenitsa’da yapılan, ‘medeni Avrupa’nın (!) kara lekesi Boşnak soykırımını unutmadık, unutturmuyoruz. Unutmayalım, çünkü unutulan soykırım tekrarlanır.  dedi.

Yürüyüşe Başkan Atila Aydıner’in yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ali Zengin, Bayrampaşa Kaymakamı Dr. Soner Şenel, AK Parti Bayrampaşa İlçe Başkanı Ersin Saçlı, Türkiye Bosna Sancak Derneği Başkanı Prof. Dr. Sedat Ziyade ve yönetim kurulu üyeleri ile mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

SREBRENİTSA BOŞNAK SOYKIRIMI

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yapılan en büyük sivil katliam Srebrenitsa Boşnak soykırımıdır. Dünyanın şahitliğinde,  1995 yılında Avrupa’da tarihin en kanlı zulümlerinden biri yapılmış ve Boşnak Müslümanlar Sırplar tarafından sistemli bir şekilde katledilmişti. Srebrenitsa’da, Bratunaç’ta, Karakay’da, Potoçari’de, Miniçi’de, Tuzla Yolu’nda sadece birkaç gün içinde yaklaşık 10 bine yakın silahsız masum insan, hatta kadınlar, çocuklar, kundaklarındaki bebekler insanlık dışı yöntemlerle etnik temizliğe tabi tutulmuştu.

DORUKTÜRK MERKEZ – BAYRAMPAŞA
Sabih Samur

 

Bu haber 376 kez okundu.
Bayrampaşa - 9:35 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.