TEMİZ ÇEVRE TEMİZ MİLAS… MİLAS BELEDİYESİ AKILLI KONTEYNERLERİ HAYATA GEÇİRİYOR…

ÇALIŞAN TÜRKİYE - Mayıs 19, 2023 11:26 am A A

Geniş bir kırsala ve mahalle sayısına sahip olan ilçemizde Milas Belediyesi çöp toplama noktasında yenilikçi bir sisteme geçiyor.

Akıllı yer üstü çöp konteynerleri uygulamasına başlayacak olan Milas Belediyesi ilk etapta pilot bölge olarak belirlediği noktalara 350 konteyner yerleştirecek.

Yaklaşık 2 buçuk-3 ton civarında çöp alabilen konteynerler içinde bulunan sensörler vasıtasıyla bilgisayar ile uzaktan takip edilebilerek, dolup dolmadığı, alınıp alınmaması gerektiği noktasında doğrudan yazılım sistemi üzerinden haberdar olunma imkanına sahip.

Yaklaşık 350 konteynerimizi kentimizin belirli yerlerine yerleştirmeye başlayacağız…

Gelen konteynerleri inceleyen ve özelikleri hakkında bilgiler veren Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat; “ Milas’ımızda özellikle çöp toplama ve temizlik açısından çok önemli teknolojik bir yenilik olarak uygulamayı planladığımız akıllı yer üstü çöp konteynerleri uygulamamıza Pazartesi’den itibaren başlıyoruz.  Yaklaşık 350 konteynerimizi Pazar sabah erken saatlerden itibaren kentimizin belirli yerlerine yerleştirmeye başlayacağız. Bu anlamda pilot bölge olarak tespit ettiğimiz başta Müştakbey Caddesi, Ahmet Taner Kışlalı Caddesi, Zafer Caddesi, Bademlik Caddesi, Emek Mahallesi, Sanayi Bölgesi, Cumhuriyet Mahallesi ve Beçin Mahallesi’nin belirli kısımları olmak üzere uygulamamıza pilot olarak bu bölgelerden başlayacağız. Sadece Cumhuriyet Mahallesi’nde şu anda Doğal Gaz çalışmaları aktif olarak devam ettiği için oradaki konteyner yerleştirme işlemine biraz bekleyeceğiz.

Ekonomik olarak çok büyük bir getiri sağlayacak…

Konteynerlerimiz yer üstü akıllı konteynerler ve 2 buçuk- 3 ton civarında çöp alabilen konteynerler. Bunlara akıllı konteynerler deniliyor. İçindeki sensörler vasıtasıyla bilgisayar ile uzaktan takip edilebilen ve bu anlamda da dolup dolmadığı, alınıp alınmaması gerektiği noktasında doğrudan bilgisayar başında haberdar olabildiğimiz bir sistem. Ekonomik olarak çok büyük bir getiri sağlayacak. Vatandaşlarımızın da özellikle şu anda kullanmakta olduğumuz konteynerlerden şikayetlerinin önemli ölçüde ortadan kalkacağı bir sistem. Bu konteynerlerden çöpün toplanması için de yeni araç sistemlerimiz devreye girecek. Vinçler vasıtasıyla bunlar alınabilip boşaltılabiliyor.

İlçemiz için hayırlı uğurlu olsun…

İlk etapta 350 konteynerimiz var. Konteynerlerimiz şu anda iş yerimizde hazır vaziyette Pazar sabahtan itibaren bu gördüğünüz konteynerler şehrimizin pilot olarak belirlediğimiz bölgelerine yerleştirilmeye başlanacak. Pilot bölgelerimizdeki uygulamalarımıza vatandaşlarımızla beraber alıştıktan sonra da şehrimizin geri kalan bölümlerinin tamamında bu uygulamaya geçeceğiz ve bu sayede önemli ölçüde akaryakıttan ve diğer giderlerimizden tasarruf sağlamış olacağız.

Modern bir kent olarak tasarlamak istediğimiz Milas’ımızda alt yapı çalışmalarının özellikle doğalgaz çalışmalarının bitmesini bekliyorduk bu uygulamaya geçmek için. Şehrimizin bazı bölgelerinde alt yapı çalışmaları doğalgaz çalışmaları tamamlandıkça pilot olarak biz o bölgelere gireceğiz. Hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

DORUKTÜRK EGE – MİLAS

Bu haber 233 kez okundu.
ÇALIŞAN TÜRKİYE - 11:26 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.