Terör devriyesine “güvence” yalanı

Gündem - Kasım 7, 2018 10:54 am A A

ABD örgütle bölgede devriye başlatarak teröristlere adeta sahip çıktı.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK mevzilerine top atışı yapmasının ardından ABD örgütle bölgede devriye başlatarak teröristlere adeta sahip çıktı. Pentagon sözcüsü, işgalci askerlerin eylemini “güvence devriyeleri” şeklinde savundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye’nin kuzeydoğusunda terör örgütü YPG/PKK mevzilerine top atışı yapmasının ardından ABD örgütle bölgede devriye başlatarak teröristlere adeta sahip çıktı. Pentagon Sözcüsü işgalci askerlerin eylemini “güvence devriyeleri” şeklinde savundu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning, Pentagon’da düzenlediği günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Albay Manning, “Cuma günü ABD kuvvetleri, SDG ortaklarımızla Suriye’nin kuzeydoğu sınırları boyunca güvence devriyelerine başladı” ifadesini kullandı. Manning, “Bu spesifik devriyeler için düzenlemiş bir takvim veya düzenlilik söz konusu değil; bu devriyeler bize, SDG ortaklarımıza ve Türkiye’ye bölgenin güvenliğini (!) sağlama imkanı tanıyacaktır” şeklinde konuştu.

 

“ABD, MÜNBİÇ’TE YPG İLE DEVRİYE YAPMIYOR”

Diğer taraftan basında yer alan ve ABD’nin Türkiye ile yaptığı devriyelere paralel olarak YPG/PKK ile Münbiç civarında devriye faaliyeti yürüttüğüne ilişkin haberleri değerlendiren Pentagon sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, “Münbiç yakınlarında Türkiye ile yaptığımız devriye dışında başka bir devriye gerçekleştirmedik” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN SURİYE’DE İŞGALİ GENİŞLİYOR

Raporda dikkat çeken bir nokta ise ABD’nin Suriye’deki misyonunun DEAŞ’ın ötesine geçtiği değerlendirmesi oldu. ABD’nin Suriye’deki ilk hedefinin sadece DEAŞ ile sınırlı olduğu hatırlatılan raporda, ABD yönetiminin Suriye’de üç geniş hedefinin daha ortaya çıktığı vurgulandı. Raporda diğer bir dikkat çekici konu ise DEAŞ’ın “yeniden toparlandığı” iddiası oldu.

 

Kaynak MilliGazete

Bu haber 40 kez okundu.

Gündem - 10:54 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.