Türk ve Yunan Donanmaları karşı karşıya!

Datça - Ağustos 25, 2020 7:29 am A A

Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilim sürerken, iki ülkeden karşılıklı hamleler geliyor. Türkiye, Girit Adası’nın güneyinde bugün Türk ve müttefik savaş gemilerinin katılımıyla askeri tatbikat yapacak. Yunanistan ise perşembeye kadar Navtex ilan ederek askeri tatbikat yapacağını açıklamıştı.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki Navtex gerilimi sürüyor. Milli Savunma Bakanlığı dün yaptığı açıklamada  Girit Adası’nın güneyinde Türk ve müttefik savaş gemilerinin katılımıyla tatbikat yapılacağını duyurmuştu.

Türkiye’nin pazar akşamı, Oruç Reis için yayınladığı Navtex’i uzatması üzerine Yunanistan da ‘deniz-hava tatbikatı’ yapılacağı gerekçesiyle yeni bir Navtex ilan etti. Bugünden itibaren perşembeye kadar geçerli olduğu belirtilen Yunan Navtex’indeki bölgelerden bazıları, Türkiye’nin “Oruç Reis” için yayınladığı Navtex’deki alanlar ile çakışıyor.

ERDOĞAN’DAN YUNANİSTAN’A SERT TEPKİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Yunansitan’ın Navtex ilanına sert tepki göstererek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yunanistan yetkisiz şekilde ve şımarıkça bir edayla kendi Navtex mesajını yayınlamıştır. Yunanistan’ın böyle bir ilana hakkı yoktur. Bölgede bulunan tüm gemilerin kıyı ve seyrini tehlikeye atan bir şımarıklıktır. Komşuluk ilişkilerine aykırı bu tutumuyla Yunanistan kendi kendini içinden çıkamayacağı bir kaosun içine atmıştır. Yunanistan’ı Türk donanmasının önüne atanların yarın yaşanacak sıkıntıda ortada görünmeyeceklerini Yunanlı komşularımızın bilmesini mülahaza ediyoruz. Bu bölgede hakkını ve hukukunu korumak konusunda çok daha kararlı hareket edecektir. Bundan sonra ortaya çıkacak sonuçlara katlanmaya çalışanlar Navtex’te karşımıza çıkacaklardır.”

BAKAN AKAR: GERGİNLİĞİ ARTIRAN FAALİYET

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Yunanistan’ın Oruç Reis araştırma gemisinin faaliyet alanı ile kısmen örtüşen bölgede saha ilan etmek suretiyle tatbikat yapacağını açıklaması için “gerginliği artıran bir faaliyet” yorumu yapmıştı.

DORUKTÜRK MERKEZ

Bu haber 399 kez okundu.

Datça - 7:29 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.