TÜRKİYE’NİN YURTDIŞINDAKİ SESİ OLAN SANATÇILAR CARMEN VE EFTALYA #SANATAEVET dedi

GÜNCEL - Aralık 20, 2021 3:44 pm A A

CIGDEM YORGANCIOGLU ATLAR ile KATMANLI YARATICI DUSUNCE, YAZARLIK DRAMA, FELSEFE ,DANS  HAREKET ATOLYESI

 ATLA GEL, AT ‘la GEL !

 TÜRKİYE’NİN YURTDIŞINDAKİ SESİ OLAN SANATÇILAR CARMEN VE EFTALYA

 #SANATAEVET  dedi.

 http://www.cigdemyorgancioglu.org/

 https://www.youtube.com/watch?v=t3qr7B6pOVQ

 

Yazma süreci içinde çoğu yazar, bir yazı için sahip oldukları tanımsız bir fikri ifade etmeye çalışmanın nasıl bir his olduğunu bilir. Muhakkak hayATınızın herhangi bir evresinde sizin de tecrübeniz olmuştur. Fikri kağıt üzerinde geliştirmeye devam ettikçe, işler giderek daha flu ve belirsiz hale gelir hATta ilk aşamada ne söylemek istediğinizi zar zor hATırladığınız an bile gelir.

 

Sınırlamalar getirerek yazma sürecinin adıdır OULIPO tekniği . EdebiyAT eseri yarATıcısı kişi ne kadar çok kısıtlama koyarsa, ruhu zincirleyen zincirlerden o denli  kurtulur.

Yazarın sıkı sıkıya uyması gereken kurallar koyarak, hem iş projelerinde hem de yeni fikirlere ilham vermenin bir yöntemi olarak yarATıcı süreci serbest bırakabileceğine olan güvendir dayandığı felsefe.

 

Oulipo (Fransızca bir kelime olup  “Ouvroir de littérATure potentielle” kelimesinin kısaltılmasıdır. “potansiyel edebiyAT ATölyesi”, stilize edilmiş OuLiPo, bir şeyler yarATmaya çalışan Fransızca konuşan yazarların ve mATemATikçilerin  topluluğudur. Kısıtlı yazma teknikleri kullanarak edebiyAT eseri ortaya koymaya dayanır.Çiğdem Yorgancıoğlu (EFTALYA)  Türkiye ‘de “oulipo sitil edebiyAT eserleri makaleler ortaya koyan öncülerden biri olduğu gibi bunu sahne performansına ve doğaçlamalarla katmanlı yaratıcı düşünce eksenine  taşıyan tek kişidir.Üçüncü kitabı Erkek atlar ve Dişi Fillerle Tango isimli kitabı  da yakın zamanda Artshop Yayıncılık tarafından  yayınlanan Yorgancıoğlu  tekniğinin püf noktalarını ve yaratıcı düşüncenin  oulipo tekniği ile nasıl buluştuğunu Humanist Kitabevi’nde canlı yayında anlattı.

 

Yayın sırasında Müzeyyen Senar’ın “Carmen” olarak isimlendirdiği Türkiyenin salon dansının divası , tangolu Armada Milonga (İstanbul Armada Oteli )gecelerinde Türkiye’de döneminin dans ve tango kralı Umit İris’in dans partnerı ile dans şovları sergileyen ,TRT ekranlarından tanınan,  ,sinema ve dizi oyuncusu, manken sunucu  Seval Uğur Mutlu Hümanist Kitabevi’nde gerçekleşen “H.Çiğdem Yorgancıoğlu EFTALYA -Katmanlı Yaratıcı Düşünce ve Yazarlık ,Drama , Felsefe Atölyesi’nin”  canlı yayın  söyleşisinde idi  eşi Muzaffer Mutlu ile birlikte katıldıkları  söyleşinin ardından iki sanatçı birbirlerine yakın zamanda yayınlanan  şiir kitaplarını armağan ettiler . Etkinliğin sonunda .Haldun Ercan ve dünya gezgini , Türkiye’yi yurtdışında temsil eden (Eğitim, Resim ve Teatral Performans) Sanatçı H. Çiğdem Yorgancıoğlu günün atlarla ilgili  anlamını da dikkate alarak “Kadın Kokusu” filminden dolayı ülkemizde daha çok  bilinen Carlos Gardel ‘in “Por Uno Cabeza” –“Bir At başı için” müziği ile etkinliğin gerçekleştiği mekan olan Humanist Kitabevi’nde tango dansı yaptılar .

 

Sosyal Tango dansında olduğu gibi Tango Terapi Platformuİstanbul Kongre Merkezi Etkiniği  ve Ci Tango Talks etkinliklerinde de öncesinde bir araya gelmiş  İki sanatçı- Çiğdem Yorgancıoğlu ve Seval Uğur Mutlu  etkinliğin sonunda Son zamanlarda Türkiye’nin “Camdaki Kız” dizisinde canlandırdığı  Rafet Koroğlu karakteri ile  daha da yakından tanıdığı Sanatın hayatı algılama biçimi olarak kavranmasına yönelik kurumsal destek vermeyi sürdüren Lions Kulüp   bir kez daha Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı TOBAV ile Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği TOMEB kuruluşlarında yer alarak, bir dönem genel başkanlığını yapmış olan  yönettiği oyunlarla, Kanada, Rusya, İran ,Güney Kore, ve Kuzey Kıbrıs’ta davet edildiği festivallerin yanısıra  , Kış Uykusu, Simindis Kundzuli (Mısır Adası)Tepenin Ardı gibi festival filmlerinde oynayıp başarı hikayeleri ve  ödüllerle dönen Çağdaş Drama Derneği’nin kurucularından usta ve sevilen Tiyatro sanatçısı,sanat yönetmeni Yazar Tamer Levent’in #sanataevet projesine  destek verdiler.

https://www.youtube.com/watch?v=AM7ZRRR4UzM

https://www.youtube.com/watch?v=8OPqeA0iEtk&t=8s

Çiğdem Yorgancıoğlu- Tamer Levent   Tango Dansı Lions Kulüp Kilerci Başı Köşkü

 

Yorgancıoğlu geçtiğimiz Kasım ayı sonunda Lions Kulüpte de Tamer Levent  ile birbirlerine Artshop Yayıncılık tarafından yayınlanan kitaplarını armağan etmişler, tango dansı yapmışlar ve birlikte #sanataevet demişlerdi .

 

Lions Kulüp -Tamer Levent –Hicran Çiğdem Yorgancıoğlu

Lions Dernekleri İstanbul Anadolu Yakası Sosyal Hizmet Vakfı  binası tarihi  Kilercibaşı Köşkü’

Gündüz mATinesi var  —ETKİNLİK

ATLA GEL , ATLA GEL!

 

GERÇEKLEŞEN ETKİNLİĞE DAİR

 

AT  Drama doğaçlama dans etkinlikleri kür ATörü-AT Edebiy AT ı  ANTRENÖRÜ hazırlayan ve sunan : Çiğdem Yorgancıoğlu (tüm telif hakları mahmuz değil mahfuzdur)

MuvaffakAT belgesi

Oulipo bir edebiyATt türü.Hoşgeldiniz. Kuralımız her sATırda en az bir  AT olacak. Ve sadak AT in timsali olan ATa bağlı kalacağız .M ATemATiksel kuralımız bu.

Temel bölümleri Çiğdem Yorgancıoğlu “mim chi dans drama doğaçlama ATölyelerinde yar AT ıclık , yar AT ıcı düşünme, yar AT ıcı doğaçlama senaryo  yazarlığı  DramATik çalışmalarda kullanılan bu temel OULIPO  san ATa gelecekte sizlerin de sunabileceği yarATıclık  kATkılarınızdan dolayı  şimdiden teşekkürler .KreATif yolculuk başlıyor .SeyahATe hazırız

Bebek adımlarla başlayalım.Haydi minik bebecik, haydi ATta gidelim . neyle gidelim ATa binellim taya binelim midilliye binelim ATta gidelim, dışarı çıkalım .

Aklınız fikriniz;  şayet varsa dogmATik düşünceleriniz bir karış havalanacak ve size uzATtığım  HalAT merdivenle  çıkıp gidin eğer isterseniz alın o aklınızı geri. Zira son sATıra kadar ihtiyacınız olacak. İddialı ve sür ATli  bir girş oldu haydi bakalım dıgıdk dıgıdık .

PortATif kATlanır bir masada cam minyATür bir kum saATi. Masanın üzerinde kır papATyaları desenli bir örtü. Güneş bATtı. Hava karardı ,gece siyaha doğru sürüklendi ve sürATlendi. melATonin salınımının arttığı saATler yaklaşıyor. AnlATıcının hayATının hATırATı da hikayeye sinecek gibi bir koku var havada . ATletizmde dekATlon yarışlarına hazırlanacak kadar kondisyonluyum pATır pATır  hicivli yazmaya çizmeye.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Rn_FkwPbGJs&t=4s

 

Mürekkkebimde bir enerji pATlaması var. Alçak seviye StraATokümülüs bulutları  yüzüyor zihnimim kreATif  ATmosferinde.Gök rasAThanemde evcilleştirilmemiş ATlar  dörtnala koşuyor. Bir AT kişnemesi sesi gökgürültüsüne karışık. Belki de gök karusel maksATlı bir ATlıkarınca gibi dönüyor kainATımda. ATlar hızlanıyorlar yarATıcı düşüncelere yelken açmış aklımın bulutlarının  köpüklerinde, gök kumda, gök  çimde.AT kuyruğu saçlarım ATların kuyrukları ile senkronize salınımda. Anlamlı yollar kAT ettikçe,rakiplerini ATlATan ATlar daha da sürAT yapıyor.Yetişmek gerek onlara

SATRANÇ, şah mAT , pAT, AT

 

Profesyonel değil amATör bir sATranç oyuncusuyum. İyi strATeji geliştirirm. MezATta bir sATranç takımı ve portATif masasını  gördüm

Sanskritçe’de cATur  yani dört ve anga yani  kısım anlamına gelen ve  Hint ordusunun dört kısmını temsil eden bilinen Hindistan’da oynan  SATrancın ilk ATası olan CATuranga’daki aşva.yani AT yine L şeklinde beyaz karede olduğunda siyah kareye, siyah karedeyse de beyaz kareye  hareket eder ya da ATtlar . Şah bildiğimiz sATrançtaki gibi tek tek hareket eder, ama oyun boyunca sadece bir kez olmak üzere ve tehdit altında değilken bir AThamlesi yapma hakkı vardır.    .

SATranç tahtası üzerinde rakibin şahını mAT edene dek mi sürecek oyun.Kum saATi mi belirleyecek neticeyi.  İki düz bir çapraz çiziyor taşların üzerinden ATlayabilmesi mümkün tek taş olan AT

Pedagojik Formasyon

 

MANEVİYAT ANA

Kadın , bir çocukta mutluluğu sekteye uğrATan faktörler konusunda

Pedagojik eğitim ve danışanlarına epeyce nasihAT verip eve döndü

SaAT sekizi bulmuştu.

Çalışma temposunu asla yavaşlATmadığı için hala gözü e postasında idi

Çıtı pıtı annesinin pufidik terlikleriyle pATır pATır  ayak sesleri uzaklaştıkça

kalp ATışı hızlan

Yüzündeki gülücük dudağının kenarındaki mukavemeti bıraktı

Tebessümü de terketti onu .bir damla negATif gözyaşı aktı

Yanakları domATes gibi kızarıp,kişner gibi Ağlamaya başlıyor

neredeyse kendini karyoladan ATıyordu  bir bebek

böğürüp , hırıltılar çıkarıyordu minik tay .

 

 

Annesinin kATı tutumuna tepkiyle

Yumurcak emziği alıp fırlATtı , AT

Anne o sırada Sanki sosyal stATüsüne harp ilan edilmiş gibi

şaşkın , endişeli biraz da kızgın  bir bakış fırlAT

adeta gözleriyle dayak ATıyordu.

sanki bu küçük yarATığı nasıl doğurdum der gibi bir hali vardı.

sonra ifadesini yumuşATmak yerine

duvar saATine baktı

Işıkları kapAT

TabiATındaki kendi hakikATinden uzaklaşarak

Modern zamanın yaşam prATiklerine uyup

BaşAT yanıyla saçlarını tarayıp

OtokrATi tavrını da gecelik diye üstüne giyerek

O gece kendini doğru yATağa AT

Ne bebeğe ninni söyledi, ne de çocuğuna masal anlATttı

Güneş gecenin üstüne geldi günü aydınlATttı

FakATi Öyle bir böbürlendi ki

Dün gece sanırsınız ki o şems doğudan bAT

Şimdi soru şu.  Tüm olup biteni kim başlAT

Çocuklarda ekseriya travmayı ilk  yarATıyor

Anne çocuk mu doğuruyor yoksa çocukta dramATik sonuçlar mı doğuruyor .

 

 

 

Bu haber 794 kez okundu.
GÜNCEL - 3:44 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.