Yeni Zelanda devlet televizyonundan canlı ezan okundu

Dünya - Mart 22, 2019 7:26 am A A

Yeni Zelanda’nın Christchurch’deki iki camiye düzenlenen ve 50 Müslümanın şehit edildiği terör saldırısının sonrasında gelen ilk cuma günü, devlet televizyonundan canlı ezan okundu.

Yeni Zelanda devlet televizyonu TVNZ ve RNZ tarafından canlı yayınlanan törenlerde cuma ezanı canlı olarak yayınladı. Ezanın sonrasında şehitlere saygı amacıyla 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

BAŞBAKAN ARDERN CUMA NAMAZINA KATILDI

Terör saldırısının sonrasında söylemleri, aldığı tedbirler ve terör mağduru Müslüman vatandaşlarına sıcak yaklaşımlarıyla takdir toplayan Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Christchurch’deki Hagley Park’ta kılınan cuma namazına katıldı.

Namaz öncesindeki kısa konuşmasına hadisle başlayan Jacinda Ardern,
“Peygamber Muhammed dedi ki ‘karşılıklı şefkat, merhamet ve sempatileri ile inananlar tek bir beden gibidir. Vücudun herhangi bir kısmı acı çekerse, tüm vücut acı hisseder.’ Yeni Zelanda’da sizinle. Yasta, biz biriz.” ifadeleri kullandı.

“YENİ ZELANDA’NIN YENİLMEZ OLDUĞUNU GÖSTERDİK”

Linwood Camisi İmamı Alabi Lateef Zirullah tarafından okunan ezanın ardında hutbeye çıkan Alnoor Camisi İmamı Gamal Fouda, Başbakan Ardern, hükümet ve Yeni Zelandalılara desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Terörün, rengi, dini ve ırkı olmadığını vurgulayan Fouda, “Yeni Zelanda’nın yenilmez olduğunu gösterdik. Dünya bizde sevgi ve birliğin örneğini görebilir. Kalbimiz kırık ama biz kırılmadık (yenilmedik).” şeklinde konuştu.

Ülke genelinde yapılan törenlerde, Başbakan Ardern’in çağrısı üstüne, çok sayıda Yeni Zelandalı kadın sembolik başörtüsü takarak Müslümanlara destek verdi.

Hagley Park’taki cuma namazın sonrasında Memorial Park Mezarlığı’nda toplu cenaze namazı kılınacak.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 85 kez okundu.

Dünya - 7:26 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.