ZERDEÇAL NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

AŞK-I DAMAK - Eylül 6, 2018 1:41 pm A A

Zerdeçal, ana vatanı Doğu Hindistan olan ve Asya’nın sıcak bölgelerinde yetişen, sarı renkte çiçekleri olan, kök saplarından safrana benzer bir madde çıkarılan, yemeklere çeşni vermek için baharat olarak da kullanılan bir bir bitkidir ve ülkemizde yetişmemektedir.
28 Haziran 2016 Salı 19:54
 Zeytinyağı ile kullanıldığında vücutta emilimi 100% olan mucize bir baharattır. Kansere karşı çok etkilidir. Çeşitli araştırmalara göre, Hindistan’daki kanser oranının kötü beslenme şartlarına rağmen düşük olma sebeplerinden biri de bu baharatın sıklıkla tüketiliyor olmasıdır. Bazı İsveçli bilim adamlarınca da Alzaymır (Alzheimer) hastalığında da iyi geldiği ve hafızayı güçlendirdiği söylenmektedir.

Turşularda, keklerde ve yumurtalı yemeklerde kullanılmaktadır. Bir miktar tereyağı veya margarini eritip içine zerdeçal ekleyerek sebzeler, makarna ve patatesin üzerine dökerek sos olarak kullanabilirsiniz. Çorbalara ilave edilebilir ve safranın kullanıldığı her yerde kullanabilirsiniz.

Zerdeçal soğuk algınlığına ve öksürüğe de iyi gelir. Bir miktar bala zerdeçal atıp karıştırarak günde 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?                                                                  

İltihap gidermede yardımcıdır. Mideyi kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Gaz ve idrar söktürücüdür. Soğuk algınlığı ve astımda faydalıdır. Vücutta biriken zehirli maddeleri atar. Haricen deri rahatsızlıklarında yararlıdır. Solunum yolu enfeksiyonların tedavisinde yararlanılır. Sarılık ve vereme karşı faydalıdır. Kolesterolü azaltır. Karacigeri güçlendirir ve karaciğerden toksinlerin atılmasına yardım eder. Safra kesesi ve safra yollarının fonksiyonel hastalıklarına karşı etkisi zerdeçal yararları arasındadır. Antioksidan etkilidir. Curcuminin antioksidan etkisinin E ve C vitaminlerinden daha güçlü olduğu görülmüştür. Kansere karşı koruma sağlar ve tümör hücrelerinin çoğalmasını engelleyici özelliği vardır.

 

Görselin kaynağı: myelomacrowd.org


Bu haber 173 kez okundu.

AŞK-I DAMAK - 1:41 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.