ABD’den S-400 mesajı: “Endişe duyuyoruz”

GÜNCEL - Şubat 13, 2019 9:32 am A A

ABD’nin NATO daimi temsilcisi Kay Bailey Hutchison, S-400 konusu ile ilgili “Tüm ittifakın endişeleri olduğunu” belirterek, Ankara’nın kararını değiştirmemesi durumunda NATO’nun ortak füze savunma sisteminin akamete uğrayabileceğini söyledi.

Büyükelçi Hutchison, Brüksel’de bugün başlayacak ve iki gün sürecek NATO savunma bakanları toplantısı öncesinde telekonferans brifingi düzenledi. DW Türkçe’nin, ABD ile Türkiye arasında son dönemde Venezuela, İran’a yaptırımlar ve Rusya ile savunma işbirliği gibi konulardaki görüş ayrılıklarının NATO’nun işleyişini nasıl etkilediği sorusunu yanıtlayan Hutchison, Ankara ile Moskova arasında savunma alanında artan işbirliğini büyük problem olarak gördüklerini söyledi. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi almasını eleştiren ABD’li diplomat, “Bir Rus füze savunma sisteminin bir NATO müttefikimizin topraklarında olacak olmasından büyük bir endişe duymaktayız” ifadesini kullandı.

“MÜŞTEREK ÇALIŞMAMIZI SEKTEYE UĞRATABİLİR”

Türkiye’ye S-400’lerin alımı yolunda ilerlememesi çağrısı yaptıklarını, bunun NATO’nun ortak hava savunma sisteminde müşterek çalışmayı akamete uğratabileceği uyarısında bulunduklarını ifade eden Hutchison, “Rus füze savunma sistemi, müşterek çalışmamızı sekteye uğratabilir, ittifakımızın güvenlik ve istihbarat sistemlerinde sorunlara yol açabilir” dedi.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 47 kez okundu.

GÜNCEL - 9:32 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.