Afta son gelişme: AK Parti ile MHP 93 bin kişinin tahliyesini görüşüyor

DORUKTÜRK EGE - Kasım 4, 2019 6:55 am A A

Uzun zamandır gündemde olan af yasası, AK Parti ile MHP’nin ortak çalışması ile ele alınıyor. 290 bine yakın mahkumun bulunduğu cezaevinden 93 bin kişinin tahliyesi bekleniyor.

 

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) basit uyuşturucu suçlarına verilen cezaların af kapsamına alınması talebi ile ilk etapta 93 bin, zaman içinde 36 bin mahkûmun daha tahliye edilebileceği belirtiliyor.

Öte yandan AK Parti’nin hukukçu kurmayları ile Adalet Bakanlığının hazırladığı taslakta; terör, cinsel suçlar, uyuşturucu ve mükerrer suçlar indirim kapsamı dışında tutuldu. MHP’nin daha önce hazırladığı kanun teklifinde ise ‘torbacı’ olarak bilinen uyuşturucu satıcılarına verilen cezalarda indirim talep ediliyordu.

AK PARTİ’NİN HAZIRLADIĞI TASLAK MHP’YE İLETİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yapılan görüşmelerden sonra Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından hazırlanan son şekli verilen taslak, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından MHP’li yöneticilere iletildi.

Taslakta yer almayan “terör, cinsel suçlar ile Atatürk aleyhine işlenen suçlar hariç olmak üzere tüm cezalarda 5 yıl indirime gidilmesi” konuları MHP’li yetkililer tarafından tekrar gündeme getirildi.

 

 

Edinilen bilgilere göre, bu görüşmede, MHP’li yöneticiler, daha önce TBMM’ye sundukları ve terör, cinsel suçlar ile Atatürk aleyhine işlenen suçlar hariç olmak üzere tüm cezalarda 5 yıl indirime gidilmesini yeniden gündeme getirdi.

290 BİN KİŞİ CEZAEVİNDE

AK Parti’nin önerisi ise mahkemelerce verilen hapis cezasının yarısının infaz edilmesini içeriyor. Mevcut düzenlemede, örneğin 10 yıllık hapis cezasının 6 yıl 6 ayı cezaevinde geçirilirken, AK Parti’nin önerisinde bu süre 5 yıla indirilerek, kalan süre için şartla salıverme hükümleri uygulanması öngörülüyor.

MHP, AK Parti’nin bu önerisine sıcak bakıyor ancak basit uyuşturucu suçlarına verilen cezaların da kapsama alınmasını talep ediyor.

MHP’li yöneticiler, kendi önerileri ile ilk etapta 93 bin, zaman içinde 36 bin mahkûmun daha tahliye edilebileceğini dile getiriyor. AK Parti’nin teklifiyle ise yaklaşık 30 bin mahkûmun çıkabileceğini ifade eden MHP’li yöneticiler “Bu da cezaevlerini rahatlatmayacak. Cezaevinde şu anda 290 bine yakın insan var. Adli hatalarla girenler var, cezaevi şartları ıslah etme kabiliyetinden biraz uzaklaştı. Bunun düzeltilmesi lazım” dedi.

Kaynak: MİLLİ Gazete

Bu haber 203 kez okundu.

DORUKTÜRK EGE - 6:55 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.