Benzin ve motorine zam geliyor

Ekonomi - Ocak 7, 2019 9:02 am A A

Petrol fiyatlarının 85 doların üstüne çıkması sonrasında akaryakıt fiyatlarına zam geldi. Benzin ve motorin fiyatlarına 15 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Benzine bu gece, motorine de en geç perşembe günü zam yapılması bekleniyor. Benzinde 15 kuruş, motorinde 10-15 kuruş aralığında zamma ihtiyaç olduğu hesaplanıyor.

Türkiye’de, akaryakıt tarifelerini belirleyen Brent petrol fiyatları, ABD’nin İran’a yönelik petrol yaptırımının da etkisiyle ekim ayının başında 85 doları aştı. İstisnaların açıklanmasının sonrasında düşmeye başladı. Aralık ayının son çeyreğinde 50 dolara kadar geriledi.

Bu dönemde dolar kuru ve uluslararası piyasalarda motorin ve benzin fiyatları da düştü. Bu olumlu ilerlemeler gerek benzine gerekse de motorine peş peşe indirim olarak yansıdı. Benzin, 7 TL’den 6 TL’nin altına düştü. Depoları doldurmanın maliyeti azaldı.

TREND TERSİNE DÖNDÜ

Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre geçtiğimiz hafta tersine bir trend yaşandı. Brent petrol, dolar kuru ve uluslar arası piyasalarda motorin ve benzinin ton fiyatları yükseldi. Bu durum benzin ve motorinde zammı tetikledi. Benzinde, bu geceden itibaren 15 kuruş, motorinde en geç perşembe günü 10-15 kuruşluk zam yapılama ihtiyacı ortaya çıktı.

POMPAYA YANSIYACAK MI?

Devlet, mayıs ayından bu yana akaryakıtta ‘eşel mobil’ sistemini uyguluyor. Zam ihtiyacı, ÖTV gelirlerinden karşılanıyor. Bu uygulamanın devam ettirilmesi halinde, pompa satış fiyatlarında bir oynama olmayacak. Devletin, bu konuda atacağı adım, pompa satış fiyatlarında değişiklik olup olmayacağını gösterecek.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 55 kez okundu.

Ekonomi - 9:02 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.