Bir çocuğun RTÜK’e şikayeti: Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz, lütfen diziyi bitirin

Genel - Haziran 10, 2019 10:33 am A A

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) geride bıraktığımız yıl içerisinde 124 bin şikayet ulaştı. Bunlardan en çok dikkat çekeni ise bir çocuğunki oldu: “Babam bir dizideki karısını döven karaktere çok benziyor. Lütfen diziyi bitirin de babam anneme aynısını yapamasın.”

RTÜK, geçtiğimiz yıl vatandaşlardan ulaşan şikayetlerin büyük bölümü dizi filmlerle alakalı oldu.

2018 raporuna göre geçen sene 124 bin 234 kişi, çeşitli kanallar üzerinden Üst Kurula şikayetlerini ulaştırdı. Vatandaşlar, en çok 48 bin bildirimle dizi filmleri şikayet etti. Dizi filmlere yönelik şikayetlerin ortak noktası “şiddet içerikli ve illegal eylemlerin yansıtıldığı sahnelerin, özellikle çocuklara ve gençlere olumsuz emsal teşkil edip benzer eylemlere teşvik ettiği, bu durumun da toplumun hukuka güvenini sarsılabileceği” görüşü oldu.

RTÜK İletişim Hattı’na ulaşan bir çocuğun şikayeti ise dikkat çekici bulundu. Çocuk, yaptığı şikayet başvurusunda, babasının bir dizideki karısını döven karaktere çok benzediğini belirterek “Annemle ben şu an babamdan kaçıyoruz. Lütfen diziyi bitirin. Kaç gündür size şikayet etmeye kalktım. Her seferinde beni dövdü. Lütfen bitsin de babam anneme aynısını yapamasın” ifadelerini kullandı.

RTÜK, 2018’de küçük çoçuğun şikayet ettiği dizinin de arasında bulunduğu en çok şikayet alan dizi filmlere altı defa idari para cezası, bir defa da program durdurma cezası müeyyidesi uyguladı.

Vatandaşların RTÜK’e en çok şikayet ettikleri arasında ikinci sırayı sohbet programları aldı.

Bu tür programlara dair 17 bin 782 bildirim ulaştı. En fazla “Adnan Oktar ile Sohbetler” şikayet edilirken alakalı kanalın yayınları RTÜK kararıyla durduruldu.

Tele-alışveriş konusu ile alakalı RTÜK’e yaklaşık 12 bin şikayet ulaştı. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin “Her bir bildirim bizim için çok kıymetli. Bütün şikayetleri tek tek ele alıyor ve gerekeni yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak Sputnik

Bu haber 77 kez okundu.

Genel - 10:33 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.