DEPREMİN ARDINDAN TARIMSAL ÜRETİMDE NELER YAPILABİLİR VE YAPILMALI?

ÇALIŞAN TÜRKİYE - Şubat 23, 2023 9:02 pm A A

Öncelikle şunu çok net ifade etmek istiyorum, deprem bölgesinin ve dolaylı etkilenen bölgelerin gıda ihtiyacı yapılmakta olan gıda yardımları ile çözülemez. Bu sürdürülebilir değildir.
Önemli olan bölgede yaşayan vatandaşlarımızın kendi gıda ihtiyaç ve geçimlerini sağlayabilmesi ve bunun içinde tarımsal üretimin tekrar faaliyete geçmesidir.
Bölgede Arpa, buğday ve kısmen mercimek gibi ürünler kışlık olarak ekilmişti. Bunun dışındaki ürünlerinde mevsim olarak dikim zamanı geliyor…
İş gücü?
Ekimi gerçekleştirecek çiftçilerimizin büyük bir bölümü depremde yaşamını kaybetti. Bir çoğu da yaşam koşulları kaybolduğu için bölgeyi terk etti.
Bölgede kalan toprağını terk etmek istemeyen çiftçinin ise üretim yapabilmesi için traktöre, pulluğa ihtiyaç var. Tohum başta olmak üzere mazot ve gübreye ihtiyaç var.
Tohum konusunda bakanlık devreye girerek hibe kapsamında TİGEM tohumları kullanılabilir.
Diğer taraftan gübre ve zirai ilaç konusunda bizim gibi ilaç firmaları ortak bir havuz oluşturarak ivedi ihtiyaç duyulan ürünler imkanlar nispetinde Ziraat Odaları ile koordineli çalışılarak bölgeye yardım sevkiyatı yapılabilir.

Fatih Avcı
Ziraat Mühendisi / Dalaman

Bu haber 186 kez okundu.
ÇALIŞAN TÜRKİYE - 9:02 pm A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.