HSK Başkanvekili Yılmaz: “Türk hukuku Batılı ülkelerin üstünde”

GÜNCEL - Mart 4, 2019 10:44 am A A

Türkiye’yi Namibya, Ruanda, Burkine Faso’nun arkasında gösteren ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz tepki gösterdi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, ABD Merkezli sivil toplum kuruluşu Adalet Projesi tarafından hazırlanan ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin 126 ülke arasında 109. sırada yer almasına tepki gösterdi. Yılmaz, “Türk hukuk sisteminin hukuk bilinci Batılı ülkelerin üzerinde” görüşünü dile getirdi. Sözcü yazarı Deniz Zeyrek’e konuşan Yılmaz, şöyle devam etti:

“HUKUK FAKÜLTELERİ KONUSUNDA İDDİALIYIZ”

“İçtenlikle söylüyorum. Hukukun üstünlüğü, tüm dünya hukukçularının ortak ilkesidir. Fransa’daki hukukçu da Türkiye’deki hukukçu da bunu ilke edinir. 40 yıldır bu mesleğin içerisindeyim. Türk hakim ve savcısının, Türk hukuk sisteminin hukuk bilinci Batılı ülkelerin üzerindedir. İçtihat zenginliğimiz, hukuk fakültelerimizin yüksek standardı konusu ile alakalı çok iddialıyız.”

“HUKUK SİSTEMİNİN İŞ YÜKÜ ARTTI”

“Son zamanlarda iş yükünün artması gibi sorunlar yaşadığımız doğrudur. İş mahkemesinden, terörle alakalı ağır ceza mahkemesine, iş yükümüz dünya ortalamasının çok üzerindedir. 3.5 milyon hukuk, 2.5 milyon ceza davası, 7 milyon hazırlık soruşturması var. Bu iş yükü baskısına sosyal medya baskısını, kamuoyu baskısını, günlerce ara vermeden duruşma yapmanın yorgunluğunu eklememiz lazım. Hukukçu kalitesi, hukukçu birikimi ve çalışma azmi konusunda dünyanın hiçbir ülkesinden geride değiliz. Sansasyonel birkaç durumdan yola çıkarak, bizi ve hakim-savcılarımızı hiç dinlemeyerek böyle bir tespit yapılamaz.”

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 69 kez okundu.

GÜNCEL - 10:44 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.