“İsrail, Suriye’de kapsamlı bir savaşa hazırlanıyor”

Dünya - Aralık 27, 2018 11:34 am A A

Rusya’da yayımlanan Nezavisimaya Gazetesi, Amerika’nın Suriye’den çekilme kararının sonrasında İsrail’in bölgede kapsamlı bir savaşa hazırlandığını iddia etti.

Gazete, ABD’nin Amerikan askerlerini Suriye’den çekmesiyle İsrail’in İran’a karşı tek başına ordusuyla kalmasına zorlandığını yazdı.

Rus gazetesi, İsrail’in eski Savunma Bakanı Avigdor Lieberman’ın, “ABD’nin Suriye’den çekilmesi kuzeyde, Lübnan ya da Suriye’de, geniş çaplı bir çatışmanın olma olasılığını artırıyor” ifadelerine de yer verdi.

Gazete ayrıca, Rus askeri uzmanı Yuri Liamin’in ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den çekilme kararını İran’ın ‘açık çek’ olarak yorumlamaması gerektiği sözlerini de aktardı.

Middleeastmonitor haber sitesinde de yer verilen yazıda, Liamin şu şekilde konuştu: “Türkiye’nin şimdi Suriye Kürtlerine karşı askeri bir operasyon gerçekleştirmeyle tehdit ettiğini unutmamalıyız. Bu operasyon Suriye’nin kuzeyinde önemli alanda bir Türk denetimine yol açabilir. Böylesi bir gelişme Suriye yetkilileri ve onların İranlı müttefikleri tarafından ihtimal memnuniyetle karşılanmayacaktır” ifadeleri kullanıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta Amerikan askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklamıştı.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 37 kez okundu.

Dünya - 11:34 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.