Rumların pis oyunları bitmiyor

İKİNCİ SANCAK - Ekim 20, 2018 5:52 am A A
Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Mısır’ın gerçekleştirdiği Girit zirvesinin ardından yayınlanan bildiriye tepkiler sürüyor.

Türkiye Emekli Subaylar Derneği Başkanı emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş, hava sahası ve münhasır ekonomik bölgeyi daraltarak garantileri sulandırma amacı güdüldüğünü, böylece KKTC’deki Kolordu’nun da etkisiz hale getirilmeye çalışıldığını kaydetti. Sadece ekonomik alanın amaç olmadığını belirten Karakuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ekonomik münhasır bölge hava sahasıyla oluşur. Hava sahasını elde etmeden alttaki alanı münhasır ekonomik alan ilan etmeniz çok zor.

1950 yılında zaten hava sahaları ilan edildi. Eğer devletler yıkılırsa hava sahaları yeniden tanımlanır. Burada Kıbrıs’ın hava sahasını İsrail kullanır. Münhasır ekonomik bölge değil, Kıbrıs devleti 1974 yılında yıkıldı. Bu devletin hava sahasını kullanıyor.  Yunanistan ile hava sahası konusu dert. Münhasır ekonomik bölge yeni oluşuyor. İsrail ve Rumlar hiç anlaşamasa da birleşti Türkiye’ye karşı. Kolordu seviyesinde kuvvetten daha önemlisi o kolordunun destekleneceği hava sahası ve deniz sahasıdır, işte bunu ele geçirmek istiyorlar. Bütün ikmal yollarını kesmek istiyorlar. Ayrıca garantiyi de buna paralel sulandırıyorlar.

Güvenlik ve garantiler biterse Türkiye için çok tehlikeli süreç başlar

Amaçları bu.” Türkiye’nin hakkını vermemesi gerektiğini ifade eden Karakuş, garantileri bitirip kolorduyu süpürmek istediklerine dikkat çekti. Kritik noktanın 1960 yılından bu yana süren garantilerin devamı olduğuna işaret eden Karakuş, “Amaçları bu garanti antlaşmasını yok etmek. Bu noktada Mısır’ı kaybetmemek gerekiyor. Nedeni ise Mısır’a kadar en azından hava sahasına kadar olan bölgede Mısır ile Türkiye münhasır ekonomik bölgesini paylaşmalı. Burada Mısır’a yardımcı olmalıyız. Arap devletlerinin yönetimi Mısır’a bağlıdır. Kolordu hava ve deniz yoluyla desteklenmeli” diye konuştu. Karakuş Yunanlıların Rum kesimindeki hava üssüne 4 uçak filosu yerleştirerek Türkiye’ye güneyden baskın yapma amacında olduğunu sözlerine ekledi.

Rum yönetiminin eski Yunanistan Başbakanı Andreas Papandreu’nun adının verildiği tek askeri hava üssü bulunuyor. Rumların hava kuvveti olmamasına karşın, üs Baf kentinde kurulmuş durumda. Bu üssü özellikle İsrail savaş uçakları kullanıyor ve arada Yunanistan ile birlikte tatbikat da yapıyor.

Kaynak Yeniçağ

Bu haber 298 kez okundu.

İKİNCİ SANCAK - 5:52 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.