Sudan’da darbe: Ordu 30 yıllık yönetime el koydu!

Dünya - Nisan 12, 2019 7:03 am A A

Sudan Savunma Bakanı, anayasa çalışmalarının askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini, Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koyduğunu duyurdu. Ordu, Ömer el Beşir’in tutuklandığını, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını ve üç aylık olağanüstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Sudan’da darbeci ordu devlet televizyonu, radyosu ve Sudan Haber Ajansı’nı kuşattı. Askerler iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladı. Ordu karargâhında silah sesleri duyulurken Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in kardeşlerinin evleri de kuşatıldı. İslâm ülkelerindeki her darbede olduğu gibi Sudan’daki darbeyi destekleyen Avrupa Komisyonu, “Reform yapılmasına izin verilmeli” dedi. İktidardaki Ulusal Kongre Partisi’nin 100’den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutuklandığı belirtiliyor. 1 ay boyunca saat 19.00’dan sonra sokağa çıkma yasağı getirildi.

Tutuklananlar arasında partinin Başkanı ve eski Savunma Bakanı Abduurrahim Muhammed Hüseyin’in de olduğu öğrenildi. Sudan ordusunun, Cumhurbaşkanı Beşir’in Hartum Bahri kentinde olan kardeşlerinin evlerini de kuşattığı bildirildi. Sokaklarda asker ve ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri mensuplarının konuşlandığı görülüyor. Hartum Uluslararası Havalimanında uçak seferleri durdurulurken gelen uçakların inişine izin veriliyor.

11 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Sudan Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatının ülkeyi ve kazanımlarını korumada tereddüt etmeyeceği kaydedildi. Teşkilatın açıklamasında, “olumsuz eğilimlerdeki gelişmeler” nedeniyle ülkedeki hareketlere uyarıda bulunularak, teşkilatın ülke ve kazanımlarına sahip çıkmadaki rolünde tereddüt etmeyeceği belirtildi. Hartum’da ulusal ordu merkez yerleşkesi etrafında toplanan göstericiler, 5 gündür Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in istifası talebiyle gösteri düzenliyor. Sudan hükümeti, başkent Hartum’da ulusal ordu karargâhı etrafında süren rejim karşıtı gösterilerde dün 6’sı asker, 11 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

RUSYA: HALK KARAR VERİYOR

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitriy Peskov sözümona “halk darbesiyle” alakalı açıklamalarda bulunarak, “Hükumetimiz, Rusya-Sudan ilişkilerinin istikrarlı kalmasını umuyor. Ülkedeki durumu yakından takip ediyor ve gerilimin tırmanmamasını umuyoruz. Umarım, yakın gelecekte ülkede anayasal düzen yeniden sağlanır” ifadelerini kullandı. Sudan’da yaşananların iç sorun olduğunun altını çizen Peskov, “Ne olacağına Sudan halkı karar veriyor” dedi.

AVRUPA KOMİSYONU: “REFORMLARA İZİN VERİN”

Avrupa Komisyonu’nun açıklamasında ise Sudan’da tarafların şiddetten kaçınması çağrısında bulunularak, “Bir dizi ekonomik ve siyasi reform sağlanması amacıyla Sudan’daki partilere müsaade edin. Tarafların şiddetten kaçınması için ekonomik ve siyasi reform yapılmasına izin verilmeli” ifadeleri kullanıldı.

HÜKÜMET ORTAKLARINDAN GERİ ADIM

iktidar ortağı bazı ulusal diyalog partileri, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir ve hükümeti desteklemek için düzenleyeceği yürüyüşü erteledi. Ulusal diyalog partilerinden yapılan yazılı açıklamada, erteleme kararının, kanunlara saygı, güvenlik birimlerinin değerlendirmelerine karşılık verme, ülkenin çıkarları ve istikrarına düşkün siyasi ve toplumsal güçlerin istekleri üstüne alındığı kaydedildi.

FİTNENİN SEMBOL İSMİ KONUŞTU

Başkent Hartum’da yönetim karşıtı protestolar esnasında çekilen bir fotoğraf, sembol haline gelmişti. Fotoğrafta yer alan Alaa Salah isimli kadın, “İngiliz basınına” açıklamalarda bulundu. Mimarlık öğrencisi 22 yaşındaki Salah herhangi bir politik geçmişinin olmadığını söyledi.

Ülkesinin tüm siyasi partilerden ve tutucu fikirlerden üstün olduğunu ifade eden Salah, şu ifadeleri kullandı: “Fotoğrafımın Sudan’daki durum ile alakalı dünyadaki diğer insanların bilgi sahibi olmasını sağladığı için çok mutluyum. Protestolar başladığından bu yana her gün gösterilere katılıyorum çünkü ailem beni yetiştirirken evimi sevmeyi öğretti.”

Kaynak MilliGazete

Bu haber 261 kez okundu.

Dünya - 7:03 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.