Tarihi İshak Paşa Hamamı satılıyor!

Gündem - Ocak 4, 2019 10:16 am A A

Fatih Sultan Mehmet döneminde inşa edilen, aşağı yukarı 600 senelik tarihi İshak Paşa Hamamı, 2014 yılının sonrasında yine satışa çıkarıldı.

Fatih Sultan Mehmet devrinden kalan tarihi İshak Paşa Hamamı’nın mülk sahibi yine satılığa çıkardı. Tarihi İshak Paşa Hamamı’nın sahibi olan aile 2014 senesinde 6 milyon dolara satışa çıkarmış fakat daha sonra bu satıştan vazgeçmişti. Yaklaşık 600 senelik tarihi hamam 2018’in son günlerinde yine satışı çıkarıldı ve 3 buçuk milyon dolar değer biçildi.

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE TAKAS TEKLİF EDİLDİ

İstanbul’da yerel olarak yayın yapan Gazete Damga’ya açıklama yapan mülk sahibi ailenin avukatı ise önceliklerinin hamamı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne trampa yolu ile vermek olduğunu söyledi. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yapısında bulunan ve hamam ile aynı değerde olan arsa ya da diğer bir gayrimenkulle takas gerçekleşebileceği belirtilerek, müdürlüğe bu yönde bir öneri verildiği açıklandı. Öğrenilen bilgiye göre hamam için yabancı şirketlerden de çok sayıda satın alma teklifi geldi. Türkiye’den de çoğu büyük şirketin hamama talip olduğu, tarihi binayı müzayede salonu olarak kullanmak istedikleri öğrenildi.

600 YILLIK TARİHİ ESERİN DURUMU İÇLER ACISI

Uzun yıllar boyunca ardiye olarak kullanılan tarihi İshak Paşa Hamamı aşağı yukarı 350 metrekare büyüklüğündeki yaklaşık 600 senelik hamamı alacak kişi dış görünüşünü bozmadan iç kısımlarda tadilat yapabilecek. İshak Paşa Hamamı Fatih Sultan Mehmet ve 2. Bayezid döneminde devlet adamlarından İshak Paşa tarafından bir cami ve mekteple beraber yapılırken cami ve hamam korunamayarak bu güne kadar ulaşmadı. Klasik Osmanlı mimarisiyle inşa edilen hamam Ayasofya ve SultanAhmet camilerinin yanıbaşında yer alırken duvarları küfeki taşından, kubbe ve tonuzları ise tuğladan yapılmış. Tarihi hamam, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alırken bakımsızlıktan hem çatı hem de duvarları otlarla kaplanmış halde olurken şu anki durumu içler acısı halde.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 236 kez okundu.

Gündem - 10:16 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.