Poroşenko: Cumhurbaşkanı Erdoğan bize söz verdi

Gündem - Ocak 7, 2019 11:06 am A A

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığı merasimine katıldı. Proşenko, merasim ardından Türk basınına röportaj verdi.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rus Kilisesi’nden resmen ayrılması ile alakalı yapılan merasime katılmak amacıyla Türkiye’de bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, etkileyici açıklamalar yaptı. 1686 yılından bu yana Rus Kilisesi’ne bağlı olan Ukrayna Kilisesi’nin ayrılması ile alakalı Fener Rum Patrikhanesi’nde düzenlenen merasime katılan Poroşenko, Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlığını gösteren Tomos Belgesi’ni Fener Rum Patriği Bartholomeos’un elinden aldı.

Tören sonrasında CNN Türk’e röportaj veren Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko kendine yöneltilen soruları cevapladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko’nun röportajından önemli bazı satırbaşları şöyle:

“Ruhani boyutunda, Ukraynalıların Rus Patriği Kiril için Rus kilisesi için dua etmeleri kesinle adil değil. Patrik Kiril, Rusya Savunma Bakanlığı’nda oturuyor ve Ukraynalıları öldüren füzeleri kutsuyor. Bu kabul edilemez. Rusya Patriği Kiril, Rusyanın Ulusal Günvelik Konseyi’nin bir parçası ve orada oturup benim ülkemde nasıl bir hibrit savaş uygulayabileceklerini planlıyorlar. Rahibin yalnızca Kiril değil Putin için de, yalnızca Putin değil Rus ordusu için de dua ettiği bir kiliseye gitmek imkânsız. Ukraynalılar bu kiliseye gitmeyi reddettiklerinde başka bir alternatifleri yok.”

“RUSYA BENİM GEMİLERİME NEDEN SALDIRDIĞINI AÇIKLAYAMIYOR”

Azak Denizi’ndeki gerginliği de değerlendiren Poroşenko şunları söyledi:

“Bu yalnızca Berdyansk ve Mariupol arasında bu iki ufak botun rotasyonu için rutin bir geçişti. Fazladan silahlı asker yoktu, çok mürettebat bile yoktu. Hiçbir şey yoktu. Rusya neden ve kim doğrulusunda benim gemilerime saldırıldığını açıklayamıyor.
Ama bu bir savaştır, bu bir saldırganlıktır, benim gemilerime yapılan saldırı Rusya Federasyonu’nun hukuki sorumluluğundadır. 24 Ukrayna denizcisi, şu anda Moskova’dalar, Rusya’nın onları yargılama yetkisi yok, onlar Cenevre Konvansiyonu’na savaş esiri. Ve Rusya derhal benim askerlerini geri göndermeli. İşte Putin’in G-20’de Buones Aires’te duyduğu da tam olarak buydu.”

“ERDOĞAN SÖZ VERDİ”

Rusya’ya Kerç Boğazı için yeni bir yaptırım uygulanabileceğini bildiren Poroşenko, Türkiye’nin arabuluculuk olasılığı olduğunu söyledi.

Poroşenko konuyla alakalı, “Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya geldiğimizde de 24 gemicimin salıverilmesi konusu ile alakalı muhtemel bir arabuluculuğu konuştuk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyu gündeme getireceği konusunda bana söz verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı’nın bu adımından kaynaklı kendine müteşekkiriz. Aynı zamanda, biliyorsun, birkaç kez Putin’e bu konuyu telefonda tartışmayı önerdim, Putin reddetti, çünkü söyleyecek sözü yok, açıklayacak hiçbir şeyi yok , çok yazık! Ama her arabulucuğu memnuniyetle karşılarız” diye konuştu.

Kaynak MilliGazete

Bu haber 70 kez okundu.

Gündem - 11:06 am A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.